Niemcy chcą zmniejszyć uzależnienie od importu chipów, proponując gigantyczną dotację Intelowi

Niemcy chcą zmniejszyć uzależnienie od importu chipów, proponując gigantyczną dotację Intelowi

Niemcy mają w planach zmniejszenie uzależnienia od importów chipów spoza Europy, proponując Intelowi ogromne dofinansowanie, sięgające 40% pokrycia kosztów budowy nowoczesnego kampusu w Magdeburgu. Według giganta technologicznego, całkowita wycena tego projektu ma wynieść co najmniej 17 miliardów euro, co oznacza, że nasi zachodni sąsiedzi przekażą niebieskim 6,8 miliarda euro.

Wygląda na to, że ostatnie, ciężkie lata dla światowych gospodarek dały do myślenia wielu rządom, w tym także niemieckiemu. W momencie kryzysu na rynku elektroniki, sprowadzanie układów z odległych obszarów globu nie jest najkorzystniejszym rozwiązaniem dla większości państw. Niemcy mają w planach uniezależnić się od importu chipów spoza starego kontynentu, co oznacza całkiem spore korzyści dla całej Unii Europejskiej. Jak donoszą lokalne media, Intel otrzyma aż 6,8 miliarda euro w postaci dofinansowania na budowę nowoczesnego kampusu w Magdeburgu. Co istotne, przedsiębiorstwo z siedzibą w Santa Clara ogłosiło ten kolosalny projekt już w marcu i oszacowało koszty na co najmniej 17 miliardów euro. Oznacza to, że Niemcy dołożą do inwestycji 40%.

Inwestycja Intela w Niemczech może zagwarantować około 3000 stałych miejsc pracy dla mieszkańców regionu. Pierwsza produkcja chipów w zaawansowanym procesie rozpocznie się już w 2027 roku.

TSMC

Nie da się ukryć, iż ekspansja takiego giganta na rynku elektroniki, jakim jest Intel z pewnością przyczyni się do zwiększenie dostępności układów w naszym regionie. W lutym Unia Europejska ogłosiła ustawę o chipach, która ma na celu podwojenie udziału w światowym rynku półprzewodników do 2030 roku. Nie obędzie się jednak bez problemów, o których już teraz mówi prezes TSMC, Mark Liu. Według przedstawiciela Taiwan Semiconductor Manufacturing Co, firma ma stosunkowo niewielu klientów w Europie.

Przedsiębiorstwo nie wyklucza możliwości rozszerzenia działalności na rynku niemieckim, jednak obecnie nie ma żadnych konkretnych planów. Na szczęście Intel najpewniej rozpocznie budowę w pierwszej połowie przyszłego roku. Jeśli cała inwestycja okaże się sukcesem, na stałe miejsce pracy będzie mogło liczyć około 3000 mieszkańców. Zaawansowana produkcja układów rozpocznie się już w w 2027 roku. Najpewniej także nasz rynek odczuje pozytywne skutki tego projektu.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Niemcy chcą zmniejszyć uzależnienie od importu chipów, proponując gigantyczną dotację Intelowi

 0