Nowa generacja APU od AMD (Phoenix) oznaczać będzie koniec budżetowych kart graficznych?

Nowa generacja APU od AMD (Phoenix) oznaczać będzie koniec budżetowych kart graficznych?

AMD na targach CES na początku roku zaprezentowało swoje mobilne układy APU Ryzen 6000, znane pod nazwą kodową Rembrandt. Nowe APU mają CPU bazujące na architekturze Zen 3+ i GPU wykorzystujące technologię RDNA 2. Nowa grafika oferuje praktycznie dwukrotnie wyższą wydajność niż iGPU Vega w poprzednich APU, a tak przynajmniej chwali się AMD. Chociaż w dużej części wynika to z nowej architektury RDNA 2, to trzeba pamiętać, że producent zwiększył także liczbę CU (jednostek obliczeniowych) w tych układach.

Poprzednie generacje APU AMD Ryzen nigdy nie oferowały więcej niż 11 jednostek Vega CU, a w przypadku modeli Ryzen 4000 i 5000 z serii G liczba ta spadła nawet do 9, co zostało zrekompensowane dużym wzrostem częstotliwości taktowania. Jednak wraz z procesorami Ryzen 6000 czerwona ekipa zdołała upchnąć nawet do 12 jednostek w ramach zintegrowanego Radeona 680M (odsyłamy do naszego testu tej grafiki), a to m.in. dzięki technologii 7 nm litografii. Oprócz tego znacznie wzrosły również zegary GPU.

Radeon planuje podobno zintegrować wraz z następną generacją APU „Phoenix” GPU wyposażone w nawet 24 jednostki CU.

Nowa generacja APU od AMD (Phoenix) oznaczać będzie koniec budżetowych kart graficznych?

Jak wynika z najnowszych plotek, AMD dopiero się rozpędza w temacie swoich zintegrowanych grafik i być może już wkrótce samodzielnie karty z budżetowego segmentu odejdą do lamusa. Według youtubera Red Gaming Tech (RGT) dział Radeon planuje podobno zintegrować wraz z następną generacją APU „Phoenix” GPU wyposażone w nawet 24 jednostki CU, czyli podwoić to, co firma aktualnie oferuje.

Na tym etapie nie wiadomo jeszcze, czy AMD ponownie sięgnie po architekturę RDNA 2, czy też może zdecyduje się już na RDNA 3, ale RGT uważa, że ​​szanse na RDNA 2 są większe. Rzeczywiście, biorąc pod uwagę, jak długo firma wspierała iGPU Vega, szybkie przejście na RDNA 3 wydaje się mniej prawdopodobne. 

Nowa generacja APU od AMD (Phoenix) oznaczać będzie koniec budżetowych kart graficznych?

Wccftech oszacowało, że wydajność flagowego iGPU z 24 CU w ramach APU Phoenix może być wyższa niż w przypadku karty graficznej GeForce GTX 1060 (~4,375 TFLOPSów), czyli modelu, który przez długi czas królował wśród użytkowników Steama. Z kolei wariant z 16 CU może być szybszy niż GeForce GTX 1050 Ti (~2,65 TFLOPów), który jest kolejną niezwykle popularną budżetową kartą graficzną NVIDII. 

Chociaż liczby TFLOPów sugerują jeszcze wyższą potencjalną wydajność, należy pamiętać, że są to jednostki APU, a więc zależą od przepustowości pamięci systemowej, a iGPU współdzielą moc z CPU. Poza tym to tylko szacunki, ale nie da się ukryć, że nowe APU Phoenix zapowiadają się naprawdę ekscytująco. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowa generacja APU od AMD (Phoenix) oznaczać będzie koniec budżetowych kart graficznych?

 0