Nowy BIOS to must have dla właścicieli procesorów Ryzen 9000. Duże wzrosty wydajności

Nowy BIOS to must have dla właścicieli procesorów Ryzen 9000. Duże wzrosty wydajności

AMD najwyraźniej rozwiązało problemy z opóźnieniami między rdzeniami w swoich procesorach Zen 5 „Ryzen 9000”, bo te odnotowują duże spadki w nowym firmwarze, a także prowadzą do dodatkowej wydajności.

Problem opóźnień

Kilka tygodni temu donoszono, że AMD pracuje nad łatką mającą na celu poprawę opóźnień międzyrdzeniowych w nowo wprowadzonych procesorach Ryzen 9000 „Zen 5”, ponieważ różne redakcje technologiczne odkryły, że opóźnienia nie były optymalne, dochodząc nawet do 180-200 ns, gdy dwa rdzenie z różnych bloków CCD komunikują się ze sobą. Doprowadziło to do nieoptymalnej wydajności i znacznie gorszych wyników niż te, które obserwowano w przypadku procesorów Ryzen 7000 „Zen 4”.

AMD załatało tę kwestię komunikacji między rdzeniami i CCD w swojej najnowszej aktualizacji BIOS-u AGESA 1.2.0.2.

Wygląda na to, że AMD załatało tę kwestię komunikacji między rdzeniami i CCD w swojej najnowszej aktualizacji BIOS-u AGESA 1.2.0.2. ASUS ogłosił pierwszą wersję tego konkretnego BIOS-u i obecnie jest ona wdrażana na całej gamie płyt głównych X670E, B650E i B650. Oznacza to, że użytkownicy komputerów PC, którzy korzystają z którejkolwiek ze zaktualizowanych płyt głównych z procesorami Ryzen 9000, mogą zainstalować nowy BIOS, by odnotować duże korzyści.

Nowy BIOS rozwiązuje problem

Użytkownik forum Anandtech, Det0x, zdołał zaktualizować swoją płytę główną ASUS ROG Crosshair X670E Gene do najnowszego BIOS-u i opublikował wyniki porównania poprzedniego BIOS-u z najnowszym, które wykonał za pomocą narzędzia CapFrameX do obsługi opóźnień między rdzeniami. Wyniki są dość imponujące. W starszym BIOS-ie użytkownik zaobserwował średnie opóźnienie między blokami CCD wynoszące 180 ns i około 18–20 ns, gdy rdzenie komunikowały się na tym samym CCD. Dzięki nowemu BIOS-owi średnie opóźnienie spadły o 58% do 75 ns podczas komunikacji między CCD, a opóźnienie wewnątrz jednego CCD pozostało takie samo i wynosi 18–20 ns.

Obecnie opóźnienia między rdzeniami nie powinny mieć dużego wpływu na ogólną wydajność, ponieważ scheduler AMD wykorzystuje głównie najszybszy pojedynczy blok CCD do gier, ale w aplikacjach wielowątkowych wygląda na to, że poprawa jaką przynosi AGESA 1.2.0.2 potrafi być naprawdę duża.

Ryzen firmware

Użytkownicy donoszą, że uzyskali poprawę o 400-600 punktów w Cinebench R23. Kilku użytkowników posiadających Ryzen 9 9950X również twierdzi, że zarówno w testach CPU-z, jak i 3DMark CPU, zaobserwowano zauważalną poprawę, a BIOS działa bezbłędnie i bez problemów.

Jest to świetna wiadomość dla właścicieli procesorów AMD Ryzen 9000 „Zen 5” i ogólnie dla czerwonej drużyny. Oczekuje się, że inni producenci wprowadzą odpowiednie aktualizacje BIOS-u AGESA 1.2.0.2 jeszcze w tym miesiącu, dzięki czemu więcej użytkowników otrzyma aktualizację do nowego firmware'u, ciesząc się płynniejszą i stabilniejszą pracą procesorów Zen 5. BIOS będzie także zawierał nowy tryb „105W TDP” dla procesorów AMD Ryzen 7 9700X i Ryzen 5 9600X.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowy BIOS to must have dla właścicieli procesorów Ryzen 9000. Duże wzrosty wydajności

 0