NVIDIA Ada Lovelace - poznaliśmy nieoficjalny schemat blokowy RTX 40. Czeka nas rewolucja?

NVIDIA Ada Lovelace - poznaliśmy nieoficjalny schemat blokowy RTX 40. Czeka nas rewolucja?

Za sprawą jednego z użytkowników Twittera otrzymaliśmy nieoficjalny schemat blokowy nadchodzącego procesora graficznego Ada Lovelace, który będzie zasilał karty NVIDIA GeForce RTX 40. Największe zmiany względem obecnej architektury mają dotyczyć ilości jednostek ROP, FP32 oraz pamięci cache L1 i L2. Nowa seria wprowadzi także na rynek czwartą generację rdzeni Tensor oraz trzecią generację rdzeni RT.

Osoba znana pod pseudonimem kopite7kimi podzieliła się z nami nieoficjalną wersją schematu blokowego procesora Ada Lovelace AD102. Otrzymaliśmy także porównanie specyfikacji wspomnianego rdzenia do układów TU102, GA102, GA100 oraz GH100. Skupmy się jednak na różnicach względem obecnej rodziny Ampere oraz jej poprzednika, czyli NVIDIA Turing. GPU AD102 będzie wyposażone w maksymalnie 12 klastrów GPC, co stanowi aż 70-procentowy wzrost względem GA102, który zawiera jedynie 7 GPC. Zmianie uległa także liczba jednostek FP32 + INT32, która wzrosła do 192. Budowa układu zapewnia łącznie 12288 FP32 oraz 6144 INT32, co daje w sumie 18432 rdzeni. Ogólnie rzecz biorąc, stanowi to 50% przyrostu w porównaniu do GA102.

Różnice w ilości poszczególnych jednostek procesora Ada Lovelace AD102 względem poprzednich generacji są ogromne.

Przejdźmy do tematu pamięci podręcznej, bowiem i tutaj nie poczyniono oszczędności. Jest to kolejny segment, w którym widzimy istotne zmiany. Układy Ada Lovelace będą oferować 192 KB cache L1 na multiprocesor strumieniowy, co stanowi 50% wzrost względem GA102. Jest to również aż dwa razy więcej niż oferuje TU102. Łącznie otrzymamy 4,5 MB cache L1 w topowym GPU - AD102. Pamięć podręczna drugiego poziomu ma zostać zwiększona w sumie do 96 MB, co stanowi wręcz ogromny, 16-krotny przyrost w porównaniu zarówno do generacji Turing oraz Ampere. W nadchodzących procesorach graficznych pojawią się również najnowsze rdzenie Tensor czwartej generacji oraz trzecia generacja jednostek RT. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o 32 układach ROP na każdym GPC, czyli dwa razy więcej niż oferuje obecna seria. Niewiadomymi pozostają taktowanie GPU i pamięci, a także TDP kart.

Według ostatnich przecieków, zapotrzebowanie na energię elektryczną flagowego reprezentanta serii RTX 40 ma wynosić zawrotne 900 W. Tak więc znacznie wyższa wydajność mogłaby zostać okupiona podwyższonym apetytem na prąd. Mamy nadzieję, że pozostałe modele będą miały stosunkowo niższy pobór mocy, ponieważ w innym przypadku czeka nas przesiadka na mocniejsze zasilacze.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA Ada Lovelace - poznaliśmy nieoficjalny schemat blokowy RTX 40. Czeka nas rewolucja?

 0