NVIDIA podobno nie planuje TITAN-a na bazie GPU Ada Lovelace

NVIDIA podobno nie planuje TITAN-a na bazie GPU Ada Lovelace

Ostatnimi czasy w sieci zaczęły pojawiać się plotki sugerujące, że NVIDIA, wraz z architekturą Ada Lovelace, zamierza przywrócić do życia serię TITAN. Do tych informacji postanowił odnieść się właśnie Kopite7kimi, czyli informator, który ewidentnie ma dobre dojścia do Zielonych. W sumie pokrywa się to z doniesieniami Moore Law is Dead, które sugerowało skasowanie takiej grafiki.

Zdaniem Kopite7kimi nie będzie nowego TITAN-a, a przynajmniej NVIDIA nie pracuje obecnie nad taką kartą. Jeszcze przed wprowadzeniem na rynek karty GeForce RTX 4090, inni informatorzy udostępnili specyfikacje rzekomego flagowego modelu opartego na GPU AD102 z 18176 rdzeniami CUDA. Mówiono, że nowy model może zawierać ponad 24 GB pamięci GDDR6X i prawdopodobnie będzie to najszybsza gamingowa karta graficzna Ada do gier, jaką NVIDIA mogłaby wypuścić na rynek. Moore Law is Dead wskazywało jednak, że nowy TITAN był jednak w planach, ale został skasowany, gdyż palił zasilacze i topił samą kartę. 

Zdaniem Kopite7kimi nie będzie nowego TITAN-a, a przynajmniej NVIDIA nie pracuje obecnie nad taką kartą.

Jednak Kopite7kimi jest pewien, że nie będzie nowego TITAN-a z taką specyfikacją. To, co wcześniej nazywał „Bestią”, może okazać się GeForcem RTX 4090 Ti z większą liczbą CUDA i nieznacznie zmienioną specyfikacją pamięci. Wariant Ti podobno nie został anulowany i zdaniem informatora w przyszłości doczeka się swojej premiery, co nie jest zaskakujące, jeśli spojrzymy na poprzedników. 

Oznacza to w zasadzie, że prawdopodobnie nie zobaczymy żadnej gamingowej karty z 48 GB pamięci VRAM, ponieważ takie pojemności były zwykle domeną serii TITAN. Zamiast tego możemy otrzymać RTX 4090 Ti o niemal identycznych specyfikacjach, ale o mniejszym buforze ramki. Dobrą wiadomością jest to, że w związku z tym raczej nie musimy obawiać się karty o TGP na poziomie 800 W.

Nowy GeForce RTX 4090 Ti, według najnowszych przecieków, powinien być wyposażony w GPU AD104-450 z 18176 rdzeniami CUDA, czyli o 11% więcej niż GeForce RTX 4090. Dzięki wyższemu TDP, szybszej pamięci i większej liczbie rdzeni, ten model zapewne będzie najmocniejszą grafiką do gier od NVIDII dla tej generacji. Firma podobno już oszczędza chipy dla tej jednostki poprzez proces binningu dla GPU AD102.

Można się zastanawiać, czy TITAN został uśmiercony na dobre. NVIDIA nie wypuściła na rynek żadnego nowego TITAN-a opartego na architekturze Ampere, natomiast ostatni model o nazwie TITAN RTX oparty na architekturze Turing ma już prawie 4 lata.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA podobno nie planuje TITAN-a na bazie GPU Ada Lovelace

 0