NVIDIA RTX 4090 Ti otrzyma referencyjną wersję z trzema wentylatorami?

NVIDIA RTX 4090 Ti otrzyma referencyjną wersję z trzema wentylatorami?

Najnowsze pogłoski sugerują, że NVIDIA planuje wprowadzić układ GeForce RTX 4090 Ti z referencyjnym układem chłodzenia, wyposażonym w aż 3 wentylatory. Wzmianka na ten temat pochodzi od znanego w świecie przecieków informatora. Takie działanie może wskazywać na wysoki pobór mocy tego flagowego modelu, co oczywiście nie pozostanie bez wpływu na ilości generowanego ciepła.

Jedna ze znanych w świecie przecieków osoba, publikująca doniesienia pod pseudonimem kopite7kimi podzieliła się z nami tym razem informacją, jakoby NVIDIA planowała wyposażyć flagowy model z serii RTX 40 w dość pokaźny referencyjny układ chłodzenia. Dokładnie rzecz ujmując, mowa o wariancie, wykorzystującym rdzeń AD102. Możemy więc zakładać, iż chodzi o RTX 4090, jednak bardziej prawdopodobne wydaje się, że to właśnie topowy reprezentant Ada Lovelace, czyli RTX 4090 Ti będzie konstrukcją fabrycznie wyposażoną w aż 3 wentylatory. Warto zaznaczyć, że niemalże wszystkie niereferencyjne wersje karty RTX 3090 Ti wykorzystują tego typu chłodzenie, tak więc zastosowanie podobnego rozwiązania przez zielonych w jeszcze wydajniejszym GPU wydaje się bardzo możliwe.

NVIDIA GeForce RTX 4090 Ti może zostać pierwszą w historii kartą zielonych, wyposażoną w referencyjny układ chłodzenia z trzema wentylatorami.

 

W przeciwieństwie do konkurencyjnych Radeonów, na rynku nie zobaczyliśmy jeszcze referencyjnego GeForce'a, wykorzystującego tak rozbudowany układ odprowadzania ciepła. Taki krok ze strony zielonych może sugerować wysokie zapotrzebowanie na energię elektryczną przez flagowy wariant, co odbije się bezpośrednio na ilości wydzielanego ciepła. Według dotychczasowych przecieków, model bez dopisku Ti, czyli RTX 4090 ma cechować się TDP na poziomie 450 W, co już i tak jest dość wysoką wartością.

Autor omawianego wpisu potwierdził również, iż premiera serii RTX 40 w połowie lipca raczej się nie odbędzie, a bardziej prawdopodobnym terminem jest październik. Mamy nadzieję, że nie tylko NVIDII, ale również partnerom, odpowiedzialnym za produkcję autorskich wariantów uda się efektywnie schłodzić nadchodzące układy.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA RTX 4090 Ti otrzyma referencyjną wersję z trzema wentylatorami?

 0