NVIDIA wciąż dominuje na rynku GPU. Udziały AMD spadły w minionym kwartale

NVIDIA wciąż dominuje na rynku GPU. Udziały AMD spadły w minionym kwartale

Dla graczy ostatni rok nie był przyjazny, jednak producenci GPU nie mają powodów do niezadowolenia. Zarówno AMD jak i NVIDIA sprzedają wszystko, co tylko wyprodukują, choć to karty NVIDIA GeForce ciągle dominują na rynku i mają ogromną przewagę nad Radeonami od AMD, co potwierdzają kolejne raporty.

Jon Peddie Research stwierdza w swoim raporcie, że zewnętrzni producenci kart graficznych dostarczyli na rynek w drugim kwartale 2021 r. produkty o wartości 11,8 mld USD. Oznacza to skok o 179% rok do roku i wynika głównie ze wzrostu cen konsumenckich karty graficznych. Wszyscy wiemy, jak obecnie wygląda rynek. Ogromny popyt spowodował wzrost cen. Taka sytuacja przyniosła rekordowe dochody i to pomimo generalnie spowolnienia rynku. Na rynek dostarczono mniej kart, jednak znacznie wyższe ceny spowodowały wyższą całkowitą wartość rynkową GPU. Dostawy od partnerów AIB spadły o 2,9% w porównaniu z ostatnim kwartałem.

Szalejące ceny kart graficznych doprowadziły do rekordowej wartości dostaw w minionym kwartale i to pomimo mniejszej ilości wprowadzonych na rynek sztuk. NVIDIA dominuje na rynku AIB, osiągając 83% udziałów.

Analizując rozkład sił na rynku pomiędzy AMD i NVIDIA, dedykowane układy graficzne NVIDIA GeForce notują wzrost do ​​83% (w porównaniu z 81% w I kwartale 2021 r.), podczas gdy karty graficzne AMD Radeon spadły do ​​17% (w porównaniu z 19% w I kwartale 2021 r.). Jeśli chodzi o udział w rynku AIB, który obejmuje tylko dedykowane karty graficzne, udział NVIDIA utrzymał się na stałym poziomie 80%, podczas gdy AMD zachowało swój 20% udział w rynku. Biorąc pod uwagę wszystkie GPU wprowadzone na rynek, to Intel prowadzi z 68,29% udziałem (wzrost z 68,18% w poprzednim kwartale). NVIDIA również odnotowuje nieznaczny wzrost ogólnego udziału GPU, który obecnie utrzymuje się na stałym poziomie 15,23% (wzrost z 15,17% w zeszłym kwartale), podczas gdy udział GPU AMD spadł do 16,48% (spadek z 16,65% w poprzednim kwartale). 


3DCenter opublikował szczegółowy podział udziału dedykowanych układów graficznych AMD i NVIDIA. Układy mobilne NVIDIA GeForce  prowadzą z 43% udziałem w rynku, a za nimi plasują się karty AIB, które zdobyły 40% udziału w rynku. Karty Radeon od partnerów AIB mają 10% udziałów, podczas gdy chipy mobilne zgarnęły jedynie 7% udziałów w rynku GPU.

Tak duża rozbieżność pomiędzy NVIDIĄ i AMD może wynikać z przewagi technologicznej "zielonych", choćby w postaci DLSS, a także lepszego łańcucha dostaw. NVIDIA zdołała zwiększyć produkcję GPU Ampere, podczas gdy AMD ma problemy z procesem TSMC 7 nm, którego duże zasoby produkcyjne pochłaniają inne produkty AMD i konkurencja.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA wciąż dominuje na rynku GPU. Udziały AMD spadły w minionym kwartale

 0