OPPO prezentuje Air Glass, czyli nowe inteligentne okulary aR. To może się udać

OPPO prezentuje Air Glass, czyli nowe inteligentne okulary aR. To może się udać

OPPO wystartowało z INNO Day 2021 i podczas pierwszego dnia tego wydarzenia zaprezentowało inteligentne okulary Air Glass.

Producent określa to urządzenie jako aR (assisted Reality) i rozwiązanie tę można określić jako nieco okrojoną rozszerzoną rzeczywistość (AR). Okulary zostały wyposażone w autorski mikro projektor – Spark Micro Projector, innowacyjną technologię Micro LED oraz dyfrakcyjny wyświetlacz z falowodami optycznymi. Sprzętem można sterować na cztery sposoby: poprzez dotyk, głos oraz gestami głowy i rąk, co umożliwić ma nam szybszy i łatwiejszy dostęp do potrzebnych informacji. 

OPPO Air Glass zostały zaprojektowane tak, aby były dostępne dla jak największej liczby osób, w tym użytkowników z wadami wzroku.

OPPO od dawna pracowało nad technologią XR (Extended Reality), a Air Glass to produkt skierowany do szerokiego grona odbiorców. Wyróżnia go kształt monokla o strukturze falowodu optycznego. Urządzenie prezentuje się dość futurystycznie, a to za sprawą designu, który stawia na płynne krzywizny, nadające mu lekkości i minimalistycznego wyglądu.  Inteligentne okulary OPPO ważą jedynie 30g i mogą być noszone jak zwykłe okulary. PRoducent chwali się, że projektanci urządzenia inspirowali się wyglądem pióra, a konstrukcja monokla czerpała z wyglądu skrzydła cykady, dzięki czemu projektanci odeszli od konwencjonalnych kształtów przypominających typowe zakrzywione lub prostokątne okulary. Soczewka jest przymocowana do ramki, w której znajdują się wszystkie komponenty, w tym układ Qualcomm Snapdragon Wear 4100.

Air Glass można ładować za pomocą złącza magnetycznego, które znajduje się po wewnętrznej stronie ramki. Po pełnym naładowaniu urządzenie działa do 40 godzin w trybie czuwania lub trzy godziny regularnego użytkowania - nie za wiele. Pod względem łączności OPPO Air Glass obsługuje zarówno Bluetooth, jak i Wi-Fi. W przyszłości aktualizacje będą pobierane poprzez łączność Wi-Fi. Ramka OPPO Air Glass została stworzona przy pomocy technologii CNC, co przekładać ma się na wysoką jakość wykonania detali.

Co najważniejsze, OPPO przekonuje, że dzięki zastosowanym technologiom – autorskiemu rozwiązaniu Micro Projector, zaawansowanej technologii Micro LED oraz technologii falowodów, obrazy wyświetlane za pomocą OPPO Air Glass są wyraźne i ostre, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. 

Sercem systemu wyświetlania OPPO Air Glass jest opracowany przez OPPO Spark Micro Projector. Jeden z najbardziej kompaktowych systemów projekcyjnych w branży ma zaledwie 0,5 cm3, czyli jest mniej więcej rozmiaru ziarna kawy. Projektor i falowód dyfrakcyjny są odpowiedzialne za tworzenie obrazu, który użytkownik widzi przed oczami. Główną rolą projektora jest wyświetlanie obrazu z Micro LED na zewnętrzny obszar oglądania. Pobiera on pionowo zorientowane informacje o świetle z Micro LED i konwertuje je na informacje zorientowane pod kątem, które przepływają przez falowód i trafiają do pola widzenia użytkownika.

System wyświetlania został zamknięty w obudowie stworzonej za pomocą technologii CNC z modułem szklanego obiektywu. Ma to zapewnić lepsze odprowadzanie ciepła i wyższą stabilność. System opiera się na technologii Micro LED, która ma jasność do 3 milionów nitów. OPPO Air Glass wykorzystuje specjalnie stworzony falowód dyfrakcyjny, obsługujący dwa tryby wyświetlania – 16 i 256 skalę szarości oraz do 1400 nitów przy średniej jasności, zapewniając żywy i ostry obraz w różnych warunkach oświetleniowych.

OPPO Air Glass zostały zaprojektowane tak, aby były dostępne dla jak największej liczby osób, w tym użytkowników z wadami refrakcji, takimi jak krótkowzroczność i dalekowzroczność (nadwzroczność). Okulary będą dostępne w dwóch różnych rodzajach oprawek – srebrnej półramce i czarnej pełnej oprawce, która lepiej sprawdza się w przypadku użytkowników wymagających okularów korekcyjnych. Oba kolory dostępne są w dwóch rozmiarach.

OPPO Air Glass mogą być sterowane za pomocą aplikacji Smart Glass zainstalowanej na OPPO Watch 2 lub na jakimkolwiek smartfonie OPPO z systemem ColorOS 11 (lub wyższej wersji). Wygląda więc na to, że OPPO chce iść śladami Apple ograniczając wsparcie dla własnego ekosystemu. Inteligentne okulary mogą być sterowane przez cztery interakcje – dotyk, głos oraz gesty głowy lub ręki. Gdy Air Glass jest sparowany z OPPO Watch 2, użytkownicy mogą również używać gestów dłoni do potwierdzania, anulowania i przełączania kart aplikacji. Ponadto nowe inteligentne okulary rozpoznają ruchy głowy. Na przykład delikatne kiwanie lub potrząsanie głową może otwierać i zamykać powiadomienia. Inteligentne okulary OPPO oferują preinstalowane aplikacji: pogody, kalendarza, pomiaru stanu zdrowia, telepromptera, tłumacza czy nawigacji. 

Najciekawiej zapowiada się tu funkcja tłumacza na żywo, która sprawdzi się w relacjach międzykulturowych. Po sprawowaniu dwóch urządzeń, informacja głosowa jednego użytkownika jest tłumaczona i wyświetlana na ekranie drugiego. Na początku Air Glass będą w stanie tłumaczyć w dwie strony język chiński i angielski. Później zostanie wprowadzona możliwość tłumaczenia języka chińskiego na japoński i koreański. Innym innowacyjnym zastosowaniem Air Glass jest teleprompter, który umożliwia wyświetlanie tekstu, co ułatwi prowadzenie prezentacji. 

OPPO Air Glass zadebiutują w Chinach w pierwszym kwartale 2022 roku. Dostępne będą w dwóch kolorach – czarnym i białym wraz z dwoma akcesoriami na ramkę. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: OPPO prezentuje Air Glass, czyli nowe inteligentne okulary aR. To może się udać

 0