Optyczne nośniki 5D pozwolą przechowywać 500 TB danych na dysku w rozmiarze płyty CD

Optyczne nośniki 5D pozwolą przechowywać 500 TB danych na dysku w rozmiarze płyty CD

Choć nośniki SSD wykorzystują coraz gęstsze pamięci, pozwalające na przechowywanie coraz większej ilości danych, to w ostatnim czasie postęp w tej materii mocno przyhamował. Naukowcy w Wielkiej Brytanii mają jednak zupełnie nowe rozwiązanie o naprawdę imponujących możliwościach. 

Specjaliści z Uniwersytetu w Southampton w Wielkiej Brytanii od ponad dekady pracują nad techniką optycznych nośników 5D, która pozwala na przechowywanie ogromnych ilości danych na szklanych dyskach w rozmiarze płyty CD. Obecna odsłona tej technologii robi naprawdę duże wrażenie, gdyż jest ponad 10 000 razy gęstsza niż pamięć optyczna Blu-ray. 

Obecna odsłona tej technologii robi naprawdę duże wrażenie, gdyż jest ponad 10 000 razy gęstsza niż pamięć optyczna Blu-ray. 

Optyczne nośniki 5D pozwolą przechowywać 500 TB danych na dysku w rozmiarze płyty CD

Jak podaje Optica, Yuhao Lei i Peter G. Kazansky z Uniwersytetu w Southampton opracowali metodę wykorzystującą energooszczędny laser do tworzenia nanostruktur o wysokiej gęstości w szkle krzemionkowym w dwóch wymiarach optycznych i trzech wymiarach przestrzennych. Według jej twórców technika ta może zapisywać z prędkością 1 000 000 wokseli na sekundę, co odpowiada zapisaniu około 230 kilobajtów danych (ponad 100 stron tekstu) na sekundę. 

Nie da się ukryć, że generujemy coraz większe zbiory danych i chociaż systemy pamięci masowej w chmurze na razie wystarczają, to tak naprawdę są tylko tymczasowymi rozwiązaniami opartymi na starszej technologii pamięci masowej. Do długoterminowego przechowywania danych potrzebne jest coś naprawdę niezawodnego, a z szacunków wynika, że optyczne nośniki 5D wytrzymywać mają zaś temperatury do 1000 ℃ i przetrwać 13,8 miliarda lat w temperaturze pokojowej bez degradacji.

Szkło wydaje się dobrym rozwiązaniem, ale nie jest jedynym badanym nośnikiem. Wystarczy wspomnieć, że np. Microsoft eksperymentował nie tylko ze szkłem, ale również z możliwością wykorzystania DNA jako długoterminowego nośnika pamięci. Twist Bioscience, placówka badawcza, z którą Microsoft współpracował w 2016 r., powiedziała wówczas, że jeden gram DNA może przechowywać prawie bilion gigabajtów (czasami określanych jako zettabajt) danych cyfrowych o znanym okresie trwałości wynoszącym kilka tysięcy lat.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii pracują obecnie nad zwiększeniem szybkości zapisu swojej metody laserowo-szklanej, aby była ona opłacalna w rzeczywistych zastosowaniach. Będą także potrzebować szybszego sposobu odczytywania danych, zanim staną się one praktycznym rozwiązaniem do przechowywania.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Optyczne nośniki 5D pozwolą przechowywać 500 TB danych na dysku w rozmiarze płyty CD

 0