Oto GeForce GTX 2080. Tak, GTX, a nie RTX

Oto GeForce GTX 2080. Tak, GTX, a nie RTX

Pewien użytkownik Reddita zakupił w serwisie ebay kartę graficzną NVIDIA GeForce GTX 2080. Co więcej, nie wygląda to na chińską podróbkę i próbę scamu, bo wydajność jest porównywalna z tym, co prezentuje GeForce RTX 2080.

Na ciekawy przypadek natknął się użytkownik serwisu Reddit o nicku ascendance22, który zakupił rzekomo kartę graficzną GeForce GTX 2080 na ebay. Dostarczone przez niego zdjęcia prezentują to, jak ta karta wygląda i wszystko wskazuje na to, że w tym wypadku wykorzystano chłodzenie founders edition dla kart graficznych NVIDIA GeForce RTX z serii 2000. Mało tego, w miejscu, gdzie znajduje się zazwyczaj podświetlana na zielono nazwa GeForce RTX, widnieje podświetlane logo GeForce GTX.

GeForce GTX 2080 wygląda jak próbka inżynieryjna dla wydanego kilka lat temu GeForce RTX 2080. Znaleziona na ebay karta graficzna prezentuje bowiem podobną wydajność

Na myśl od razu nasuwa się słowo "scam". Wygląda jednak na to, że trzeba zagłębić się w ten temat nieco bardziej, ponieważ GPU-Z bez problemu tę kartę wykrywa i choć w przeszłości mieliśmy już do czynienia z podmianką wewnętrznego kodu karty, którą błędnie wykrywał GPU-Z, wydajność opisywanego tutaj GeForce GTX 2080 jest bardzo podobna do tej, którą prezentuje GeForce RTX 2080. Na przykład w teście TimeSpy, GeForce GTX 2080 uzyskał 9556 punktów, co mniej więcej pokrywa się z GeForce RTX 2080 (ok. 10 000 punktów).

GeForce GTX 2080 GPU-Z

Wygląda na to, że GeForce GTX 2080 posiada wyłączone rdzenie RT i jest bardzo podobny do wielokrotnie opisywanego GeForce GTX 1180, którego ostatecznie nie otrzymaliśmy. Czy NVIDIA szykowała odpowiedniki Turingów bez RT, ale nie zdecydowała się tych kart wypuścić? Tego nie wiemy. Wiemy natomiast, że użytkownik Reddita przesłał BIOS do serwisu TechPowerup i znaleźć możemy w nim jego datę - 30.07.2018 r, co wskazuje na to, że albo jest to próbka inżynieryjna GeForce RTX 2080, albo faktycznie NVIDIA kombinowała z innymi wersjami Turinga.

Ascendance22 nie pokusił się o rozkręcenie karty i sprawdzenie fizycznej nazwy rdzenia w środku. Narzeka on jednak na problemy ze stabilnością tego GPU, dlatego jeśli chcecie takową jednostkę zakupić, musicie się liczyć z potencjalnymi kłopotami.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Oto GeForce GTX 2080. Tak, GTX, a nie RTX

 0