Pamięci DDR5 i DDR4 potanieją. To skutek inflacji i wojny w Ukrainie

Pamięci DDR5 i DDR4 potanieją. To skutek inflacji i wojny w Ukrainie

Analitycy z TrendForce przeprowadzili niedawno ankietę na rynku DRAM. Jej wyniki pokazują, że pamięci DRAM odnotowały spadek popytu ze względu na inflację i obecną wojnę między Rosją a Ukrainą. To doprowadziło do wzrostu zapasów pamięci DDR5 i DDR4 i spowodowało, że ceny pamięci DRAM spadły od trzech do ośmiu procent, ponieważ producenci, dystrybutorzy i sprzedawcy chcą się pozbyć nadwyżek magazynowych. 

Producenci komputerów OEM borykają się obecnie ze spadkiem popytu, co wpłynęło na ich roczne dostawy i zwiększyło zapasy pamięci DRAM. W trzecim kwartale 2022 r. producenci muszą zmodyfikować i upłynnić zapasy, jeśli nie chcą odnotować strat w związku z nadwyżkami magazynowymi. Ponadto, kiedy dostawcy na rynkach będą walczyć o zmniejszenie podaży, szacuje się, że wpłynie to na spadek cen nawet o osiem procent w drugiej połowie 2022 roku.

W poniższym zestawieniu podano, że cena pamięci PC DRAM, która obejmuje głównie DDR4 i DDR5, zmniejszy się odpowiednio o 3-8% i 0-5%.

Pamięci DDR5 i DDR4 potanieją. To skutek inflacji i wojny w Ukrainie

Rynki serwerowych DRAM nie oberwały tak mocno jak segment dla komputerów osobistych, ponieważ prognozowany spadek cen w trzecim kwartale 2022 r. wyniesie pięć procent. Poziomy zapasów serwerów klienckich w ostatnim czasie były minimalnie zawyżone, stąd też i niższe prognozowane spadki. Jednak pamięci DRAM do urządzeń przenośnych i komputerów osobistych powodują problemy na rynkach konsumenckich. Ze względu na poziom niepewności zapasów DRAM dostawcy koncentrują się na produkcji pamięci DRAM dla serwerów. Oczekuje się, że dostawcy dalej dostosowywać będą się do obecnej sytuacji, aby wyeliminować spadki cen.

Spadek sprzedaży smartfonów w 2022 r. spowodowany obniżeniem popytu i znaczeniem technologii nowej generacji na rynku spowodował zaś spadek cen mobilnych DRAM nawet o osiem procent w porównaniu z ostatnim kwartałem. Czy zatem można oczekiwać spadku cen smartfonów? Szczerze w to wątpimy, choć może ich ceny nieco się ustabilizują. 

Pamięci graficzne DRAM również odnotowały spadki w poprzednim kwartale, co przełożyło się na obniżenie ich cen do 5%. Zwiększone wolumeny produkcji u koreańskich producentów i słabsza sprzedaż GPU w ciągu ostatnich kilku miesięcy pozwoliły na obniżenie cen, zwiększając popyt. W tym segmencie rynku akurat regularnie notujemy spadki cen i przyczyniają się do tego również tańsze pamięci. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pamięci DDR5 i DDR4 potanieją. To skutek inflacji i wojny w Ukrainie

 0