Patent AMD wskazuje na hybrydowe procesory, które mogą konkurować z Intel Raptor Lake

Patent AMD wskazuje na hybrydowe procesory, które mogą konkurować z Intel Raptor Lake

AMD złożyło wniosek patentowy, który szczegółowo opisuje przenoszenie zadań (wątków) między różnymi typami rdzeni w heterogenicznym procesorze. Patent ten jest prawdopodobnie zwiastunem nowej mikroarchitektury, która jest zbliżona do big.LITTTLE od ARM oraz nowych dokonań Intela, gdzie widzimy połączenie wysokowydajnych rdzeni z tymi o wysokiej energooszczędności. Nie wiadomo, czy AMD kiedykolwiek skorzysta z patentu, jednak patrząc na to, że Intel już wprowadza hybrydowe rozwiązania w Alder Lake 12. generacji, to możemy zakładać, że AMD nie pozostanie długo w tyle i obserwując rynek, zdecyduje się na podobny krok w odpowiednim dla siebie momencie.

Dwa patenty AMD wskazują, że producent może wypuścić procesory hybrydowe, podobne do nadchodzących układów Intela z dwoma typami rdzeni - wydajnymi i energooszczędnymi.

Zgłoszenie patentowe Method of Task Transition Between Heterogenic Processors zostało opublikowane kilka dni temu, jednak AMD złożyło je w 2019 roku. Patent może być rozszerzeniem podobnego zgłoszenia z zeszłego roku, które dotyczyło implementacji architektury zestawu instrukcji w heterogenicznym procesorze. AMD może wprowadzić hybrydowe układy w APU Ryzen 8000 w przyszłości. Chipy te posiadać będą rdzenie Zen 5 o wysokiej wydajności, połączone z rdzeniami Zen 4D, które będą charakteryzować się niskim poborem mocy. Oczywiście nie ma zbyt wielkich szans, żeby hybrydowe Ryzeny 8000 weszły na rynek w tym czasie, co pierwsze podobne produkty Intela, zapowiadane na przełom 2021/2022 roku.

Patent wyjaśnia, że ​​proces przenoszenia zadania z pierwszego rdzenia na drugi (mniejszy) będzie oparty na wskaźnikach wydajności opartych na określonych progach, lub innym wyzwalaczu. AMD nie sprecyzowało, które rdzenie są duże, a które małe. Aby osiągnąć zamierzony cel, czyli zoptymalizować wydajność na wat, zadania muszą być sprawnie przenoszone między różnymi typami rdzeni. Metoda polega na porównaniu metryk z wartością progową na liście kontrolnej, co wyzwala przekazywanie zadań między rdzeniami. Po zakończeniu oceny duży rdzeń wstrzymuje operacje, podczas gdy informacje są przesyłane do drugiego. AMD wymienia liczne przykłady rodzajów metryk - czas wykonania zadania, wykorzystanie rdzenia, wykorzystanie pamięci, bezczynność pojedynczego rdzenia i wiele więcej. Przykładowo AMD może mierzyć czas, w którym małe rdzenie pracują z maksymalną szybkością zegara i porównuje go z wartością progową. Jeśli czas trwania jest dłuższy niż ustalony próg czasowy, zadanie przechodzi do większych rdzeni. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Patent AMD wskazuje na hybrydowe procesory, które mogą konkurować z Intel Raptor Lake

 0