PCIe 6.0 otrzymało ostateczną specyfikację. Podwaja przepustowość PCIe 5.0

PCIe 6.0 otrzymało ostateczną specyfikację. Podwaja przepustowość PCIe 5.0

Podczas gdy większość z nas wciąż jeszcze przyswaja różnice między PCIe 4.0 i PCIe 5.0 i czeka na produkty realnie wykorzystujące ten nowszy standard, konsorcjum PCI-SIG opublikowało właśnie specyfikację dla interfejsu PCIe 6.0. Ten podwaja przepustowość PCIe 5.0.

Konsorcjum PCI-SIG zaprezentowało w tym tygodniu finalną wersję 1.0 dla standardu PCIe 6.0, po tym jak w ostatnich latach ujawniało kilka wersji wstępnych specyfikacji. Ostatnio taki szkic prezentowany był w październiku zeszłego roku. Interfejs PCIe 6.0 będzie wstecznie kompatybilny z poprzednimi generacjami. Jego główną zaletą jest fakt, że podwaja szybkość transmisji danych do 64 GT/s i maksymalną przepustowość do 256 GB/s na liniach x16 w porównaniu z PCIe 5.0. Inne nowe funkcje obejmują Pulse Amplitude Modulation z czterema poziomami (PAM4), Lightweight Forward Error Correct (FEC), Cyclic Redundancy Check (CRC) i Flow Control Units (Flits).

PCI-SIG opublikowało właśnie specyfikację dla interfejsu PCIe 6.0. Ten podwaja przepustowość PCIe 5.0.

PCIe 6.0 otrzymało ostateczną specyfikację. Podwaja przepustowość PCIe 5.0

Zgodnie z FAQ PCI-SIG to właśnie PAM4 pozwala specyfikacji osiągnąć tak wysoką przepustowość. Moduluje sygnały na czterech poziomach, pakując dwa bity informacji w kanale szeregowym w tym samym czasie. Jednak zwiększona przepustowość prowadzi do wyższego współczynnika błędów na bit, co powinny pomóc skorygować FEC i CRC. Ta przepustowość i te funkcje wymagają PCIe 6.0, aby przełączyć się na wymianę danych w trybie Flit.

Najnowsze komponenty w większości konsumenckich komputerów PC, takie jak karty graficzne i dyski SSD, wciąż przechodzą z PCIe 3.0 na 4.0, a niektóre firmy zaczynają prezentować swoje pierwsze dyski SSD 5.0. PCI-SIG mówi, że 6.0 będzie początkowo ukierunkowany na centra danych wraz z zastosowaniami przemysłowymi, motoryzacyjnymi, wojskowymi i lotniczymi. Zasadą jest to, że zazwyczaj widzimy produkty wykorzystujące najnowszą architekturę PCIe 12 do 18 miesięcy po ostatecznym wydaniu specyfikacji. Prawdopodobnie jednak przez jakiś czas nie trafi ona do zwykłych konsumenckich produktów, koncentrując się na zastosowaniach w profesjonalnym sprzęcie. 

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: PCIe 6.0 otrzymało ostateczną specyfikację. Podwaja przepustowość PCIe 5.0

 0