PGE nie odłączy ci prądu. Uważaj na te numery, to oszustwo!

PGE nie odłączy ci prądu. Uważaj na te numery, to oszustwo!

"Na dzień 21.09.2022 zaplanowano odłączenie energii elektrycznej! Prosimy o uregulowanie należności: LINK" - taką wiadomość coraz częściej dostają niczego nieświadomi Polacy. Cyberprzestępcy skrupulatnie próbują żerować na przede wszystkim starszych osobach, wykorzystując do tego aktualną sytuację gospodarczą.

Cyberprzestępcy coraz chętniej żerują na niewiedzy Polaków i skrupulatnie wykorzystują aktualną sytuację gospodarczą, by jeszcze bardziej uprzykrzyć im życie. Dziś kolejna fala wiadomości wysyłanych z szemranych numerów telefonów, które mówią o nieuregulowanej należności na rzecz PGE (Polska Grupa Energetyczna). Pierwsza fala takich wiadomości rozsyłana była już na początku maja i wygląda na to, że cyberprzestępcy nie dają za wygraną. Czy jest się zatem czym martwić? Otóż tak i nie, bo wszystko zależy od naszej własnej czujności.

Wyłączą Ci prąd? Nie, to oszustwo. Uważaj na szemrane linki w wiadomościach!

Zaplanowano odłączenie energii elektrycznej

Osoby zaznajomione z tym tematem nie będą miały absolutnie żadnego problemu z identyfikacją potencjalnej chęci wyłudzenia pieniędzy - bo o to tak naprawdę chodzi - ale w gorszej sytuacji są osoby starsze, którym należy pomóc. Jeśli masz kogoś takiego w rodzinie, kto stawia pierwsze kroki w cyberprzestrzeni, skontaktuj się z nią i poinformuj o niebezpieczeństwie.

Zaplanowano odłączenie energii - jak to działa?

Cyberprzestępcy podczas wysyłania wiadomości tekstowej po prostu podszywają, a raczej próbują się podszywać pod PGE, czyli Polską Grupę Energetyczną nawet wtedy, kiedy wcale do PGE nie należymy. Jest to zatem punkt, przy którym już powinna Wam się zapalić żółta, a raczej czerwona lampka ostrzegawcza. Do tego wiadomości SMS wysyłane są z nieznanego numeru, który widoczny jest przy wiadomości. U "atakowanej" osoby numerem tym był +48 726 07 13 70, choć warto pamiętać, że u Was lub osoby, którą znacie może być zupełnie inny.

Cyberprzestępcy wykorzystują podczas tej akcji tzw. atak phishingowy, który jest metodą oszustwa polegającym na podszywaniu się pod daną jednostkę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji. I tak, odnośnik w wiadomości ma na celu przekierowanie was do zainfekowanej strony internetowej do złudzenia przypominającej różnego rodzaju instytucje finansowe i banki. Wówczas po kliknięciu w nasz bank, pojawi się okno logowania i stąd już prosta droga do utraty środków z naszego konta, ponieważ nie logujemy się na oficjalne konto bankowe, a jedynie na stronie oszusta, który widzi nasz login i hasło.

Czy wyłączą mi prąd?

Możesz spać spokojnie. Jeśli uregulowałeś rachunek za prąd, nikt nie ma prawa Ci go odłączyć. Mało tego, instytucje dostarczające energię wysyłają powiadomienia i zawiadomienia na fizycznym nośniku drogą pocztową z wyraźnym, oficjalnym komunikatem, a nie drogą SMS z szemranego numeru telefonu. Poza tym, jeśli naprawdę nie jesteś pewny, wyszukaj numer telefonu swojego dostawcy, zadzwoń i zapytaj. Pod żadnym pozorem nie klikaj w link z szemranego źródła.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: PGE nie odłączy ci prądu. Uważaj na te numery, to oszustwo!

 0