Pierwszy chiński układ GPGPU 7 nm jest gotowy do podjęcia rywalizacji z AMD i NVIDIĄ

Pierwszy chiński układ GPGPU 7 nm jest gotowy do podjęcia rywalizacji z AMD i NVIDIĄ

Tianshu Zhixin Semiconductor, spółka joint venture pomiędzy Via Technologies i władzami miejskimi Szanghaju, ujawniła pierwszy chiński układ GPGPU 7 nm - gigantyczny chip, który ma konkurować z układami NVIDIA A100 i AMD MI100 w zastosowaniach w centrach danych. Tianshu Zhixin pracowało nad GPU ogólnego przeznaczenia zaprojektowanego w Chinach. Nazwa kodowa tego układu to "Big Island". Ciągły niedobór chipów pozwolił w marcu tylko na papierową premierę, ale trzeba zwrócić uwagę, że układy te podobno są w stanie konkurować z najwydajniejszymi produktami NVIDII i AMD. Układy GPU Big Island nie są technicznie zaprojektowane do konkurowania z kartami graficznymi do gier RTX i Radeon, ale zamiast tego są nastawione na uczenie maszynowe, obliczenia o wysokiej wydajności, badania medyczne i bezpieczeństwo. Oznacza to, że mają konkurować z Nvidia A100 i AMD Instinct MI100.

Chińczycy chwalą się pierwszym swoim GPGPU 7 nm, który ma podjąć walkę z Nvidia A100 i AMD Instinct MI100 w zakresie obliczeń wysokiej wydajności.

Big Island było opracowywane w latach 2018-2020 i powstało przy użyciu procesu TSMC 7 nm i pakowania 2.5D CoWoS. Wykorzystują również krzemowy interposer TSMC 65 nm i zawierają nie mniej niż 24 miliardy tranzystorów. Podobnie jak AMD i Nvidia, Tianshu Zhixin wyposażyło swoje GPGPU w 32 GB pamięci HBM2 (przepustowość 1,2 TB na sekundę) i zapewnia zgodność ze standardem PCIe 4.0. Wydajność chińskiego GPGPU jest imponująca. Jeśli chodzi o FP16, jest w stanie osiągnąć 147 teraflopów, co znajduje się pomiędzy 78 teraflopami Nvidia A100 a 184,6 teraflopami AMD MI100.

W przypadku FP32, Big Island może osiągnąć 37 teraflopów, czyli więcej niż oba modele A100 i MI100, które oferują odpowiednio 19,5 teraflopa i 23,1 teraflopa. Zużycie energii ocenia się na 300 watów, a Tianshu Zhixin twierdzi, że nowy procesor graficzny będzie oferował lepszy stosunek ceny do wydajności niż konkurencyjne rozwiązania. Chiny dążą do niezależności technologicznej, a wojna handlowa z USA tylko przyspieszyła ten proces.  W zeszłym roku widzieliśmy procesor x86 od wspieranej przez rząd firmy Zhaoxin, który pokazał, jak duży postęp dokonał się w tamtym regionie. Jakiś czas temu słyszeliśmy, że Huawei pracuje nad rozwojem procesorów graficznych dla serwerów , ale nie wiadomo jak wyglądają dalsze plany firmy, po utracie dostępu do dostawców i technologii.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pierwszy chiński układ GPGPU 7 nm jest gotowy do podjęcia rywalizacji z AMD i NVIDIĄ

 0