Piracił gry Nintendo. Dostał 3 lata więzienia i wysoką grzywnę

Piracił gry Nintendo. Dostał 3 lata więzienia i wysoką grzywnę

Nintendo udowadnia, że nie należy obchodzić ich zabezpieczeń i trudzić się piractwem. Haker, który pomagał w tworzeniu urządzeń służących do hakowania konsol do gier spędzi najbliższe lata w więzieniu.

​Gary Bowser to przedstawiciel grupy Team Xecuter, który był najbardziej rozpoznawalnym członkiem trudzącym się w łamaniu zabezpieczeń w grach wideo w tym konsol. Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych określił zresztą hakera liderem oraz twarzą całej grupy - kierował bowiem stronami internetowymi związanymi z procederem, kontaktował się z klientami czy promował produkty. Pomagał ponadto w opracowywaniu bibliotek pirackich wersji gier. Grupa, na której czele stał Gary Bowser hakowała konsole takie jak Nintendo Entertainment System Classic Edition, Nintendo 3DS, Nintendo Switch, Sony PlayStation Classic i Microsoft Xbox. Cyberprzestępcy tworzyli ponadto nielegalne narzędzia służące do łamania zabezpieczeń konsol do gier. ​Gary Bowser przyznał, iż za dystrybucję sprzętu hakerskiego płacono mu 1000 USD miesięcznie.

Gary Bowser, lider grupy hakerskiej Team Xecuter trudzącej się w łamaniu zabezpieczeń konsol i piractwie został skazany na 40 miesięcy więzienia, a także 4,5 mln USD kary, którą musi zapłacić Nintendo.

Według dostępnej wiedzy działalność Team Xecuter wygenerowała straty na poziomie 65 milionów dolarów amerykańskich. Cyberprzestępca został więc skazany przez Sąd Okręgowy USA dla Zachodniego Dystryktu Waszyngtonu za stworzenie i sprzedaż "oprogramowania i urządzeń do hakowania konsoli Nintendo Switch pozwalających na granie w pirackie kopie gier" na karę 40 miesięcy więzienia. Dodatkowo haker w ramach ugody zapłaci Nintendo 4,5 miliona dolarów odszkodowania. Prawnicy poprosili o 19 miesięcy więzienia, wskazując, że Bowser faktycznie zarabiał znacznie mniej niż jego partnerzy, Max Louarn i Yuanning Chen (pierwszy czeka na ekstradycję do Francji, drugi jest nieuchwytny). Sędzia prowadzący sprawę uznał jednak, iż przestępstwa Bowsera były na tyle poważne, że doprowadziły do konkretnych strat na rzecz społeczeństwa.

Śledztwo wykazało, iż Team Xecuter to rozległa grupa rozsiana po całym globie, zaś Bowser pozostaje jednym z wielu jej członków. Co ciekawe Gary Bowser ma identyczne nazwisko jak szef amerykańskiego oddziału Nintendo, chociaż oczywiście zbieżność jest przypadkowa. Nintendo w oświadczeniu wyraziło zadowolenie z finału sprawy i podziękowało organom ścigania USA m.in. Federalnemu Biuru Śledczemu (FBI) oraz prokuratorom za doprowadzenie do skazania hakera, który przyczynił się do niemałych strat finansowych.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Piracił gry Nintendo. Dostał 3 lata więzienia i wysoką grzywnę

 0