Płyty główne ASRock Z790/H770 (Raptor Lake) otrzymają warianty z obsługą DDR4

Płyty główne ASRock Z790/H770 (Raptor Lake) otrzymają warianty z obsługą DDR4

Portal VideoCardz pochwalił się najnowszymi przeciekami na temat nadchodzących płyt głównych nowej generacji dla platformy Raptor Lake. Mowa tu o modelach firmy ASRock z chipsetem Z790 i H770. 

Nie jest dużym zaskoczeniem, że procesory Intel Core 13. generacji, znane jako „Raptor Lake”, będą obsługiwać starszy standard pamięci DDR4. W końcu ta seria jest oparta na tej samej architekturze co Alder Lake i korzysta z tego samego gniazda LGA1700 do komputerów stacjonarnych. Dotychczas nie było jednak żadnego potwierdzenia, że ​​seria Z790 będzie obsługiwać pamięci DDR4, ale to się właśnie zmienia.

Lista płyt głównych ASRock Z790 i H770 zawiera warianty z obsługą DDR4 niektórych modeli.

Lista płyt głównych ASRock Z790 i H770 zawiera warianty z obsługą DDR4 niektórych modeli. Warto zaznaczyć, że nie jest to pełna lista, ale raczej MOBO, które są aktywnie opracowywane przez producenta:

Firma pracuje obecnie nad flagowymi MOBO Z790 i płytami H770 z średniej półki. Na liście można znaleźć modele z serii Phantom Gaming Lightning/Riptide, Steel Legend, Pro, a także Taichi. Około stycznia tego roku Biostar potwierdził, że pracuje nad seriami Z790 i B760. Teraz, prawie pół roku później, otrzymujemy nowe informacje od ASRock, ale wciąż nie wiemy, czy wszystkie te chipsety będą gotowe do premiery w tym samym czasie.

Procesory Intel Raptor Lake mają wejść na rynek między trzecim a czwartym kwartałem tego roku. Są to zmodernizowane CPU, bazujące na litografii Intel 7 (10 nm) o zwiększonej do 16 liczbie rdzeni Efficient. Oznacza to, że procesory Raptor Lake będą miały dwa razy więcej rdzeni Gracemont (małych) w porównaniu do Alder Lake. Ponadto wśród wymienionych funkcji znajdują się ulepszenia w zakresie podkręcania.

Procesory Intel Core 13. generacji będą kompatybilne z platformami Alder Lake i na odwrót. Intel nie potwierdził jeszcze, co nowego przyniosą chipsety z serii 700 w porównaniu z obecną generacją. Te płyty główne będą konkurować z serią X670(E)/B650 przygotowaną dla procesorów Ryzen 7000 (Zen 4), czyli nowej generacji od AMD.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Płyty główne ASRock Z790/H770 (Raptor Lake) otrzymają warianty z obsługą DDR4

 0