Procesory Intel Core i9-12900K Alder Lake i płyty B600 w sprzedaży w Chinach

Procesory Intel Core i9-12900K Alder Lake i płyty B600 w sprzedaży w Chinach

Procesory Intel Alder Lake pojawiły się w sprzedaży na kilka miesięcy przed datą premiery. Choć wydaje się to niemożliwe, to jak już wielokrotnie widzieliśmy, ograniczenia i umowy nie dotyczą azjatyckich sprzedawców i recenzentów, nie wspominając o czarnym rynku. 

Na chińskich podziemnych portalach sprzedażowych pojawiły się oferty procesorów Intel Core i9-12900K, których premiera nastąpi dopiero za kilka miesięcy. Wydawać się może, że taki przedpremierowy zakup to świetna okazja, jednak w rzeczywistości, jest to jedynie ciekawostka. Procesory nie dość, że kosztują ponad 1000 USD za sztukę, wysyłka jest z Chin, co może dostarczyć kolejnych problemów logistycznych i opłat, to dodatkowo procesory są sprzedawane wyłącznie hurtowo i to w partiach minimum 100 sztuk. Jeśli to nie odstraszyło potencjalnych klientów, to całkowity brak oficjalnie istniejących kompatybilnych płyt głównych powinien skutecznie ostudzić zapał klientów. Co jednak ciekawe, procesory podobno szybko się wyprzedają, a ceny rosną...

Na chińskim czarnym rynku można kupić procesory Intel Core i9-12900K. Problem to jednak cena, minimalna ilość zamówienia oraz oficjalnie brak płyt głównych, choć pojawiają się doniesienia o sprzedawanych na czarnym rynku płytach B660.

Intel Alder Lake porównanie wielkości

Jak informuje bloger sprzętowy YuuKi_AnS, chińscy sprzedawcy nie oferują finalnych wersji, ale próbki kwalifikacyjne (QS) procesora Intel Core i9-12900K Alder Lake i choć oficjalnie nie ma jeszcze płyt z socketem 1700, to podobno jeden ze sprzedawców sprzedał płytę główną B660 za aż 1140 USD, choć nie wiadomo nic ani o producencie, ani o modelu. Próbki inżynieryjne (ES) Core i9-12900K charakteryzują się taktowaniem boost 5,3 GHz dla dwóch rdzeni i taktowaniem 5 GHz dla wszystkich rdzeni Golden Cove. Jeśli chodzi o rdzenie Gracemont, działają one z taktowaniem boost 3,9 GHz w przypadku 4 rdzeni i taktowaniem boost dla wszystkich rdzeni 3,7 GHz. Nie wiadomo, jakie taktowania otrzymają wersje finalne.

Procesory Alder Lake posiadają zarówno rdzenie Golden Cove (wydajne / duże), jak i Gracemont (energooszczędne / małe). Układ Core i9-12900K ma łącznie 16 rdzeni — osiem Golden Cove i osiem Gracemont - łącznie 24 wątki, bo rdzenie Gracemont są jednowątkowe, 30 MB pamięci podręcznej L3, 125 W PL1 i 228 W PL2. Na czarnym rynku podobno sprzedano już wiele próbek kwalifikacyjnych Core i9-12900K, a nowe zapasy są w drodze. Ceny procesorów dodatkowo szybko rosną, co podkreśla wysoki popyt.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Procesory Intel Core i9-12900K Alder Lake i płyty B600 w sprzedaży w Chinach

 0