Pocket Reform - open-source'owy miniaturowy laptop z wymienialnym procesorem ARM lub RISC-V

Pocket Reform - open-source'owy miniaturowy laptop z wymienialnym procesorem ARM lub RISC-V

Jeśli poszukujecie kompaktowego laptopa, który dodatkowo umożliwia wymianę procesora i pamięci oraz wspiera popularne wydania Linuxa, to warto spojrzeć na Pocket Reform.

Firma MNT zaprezentowała kompaktowy, ale w pełni funkcjonalny mini laptop, który nazwano Pocket Reform. Sprzęt pozwala na pisanie wiadomości e-mail, notatek, oglądania filmów, słuchania muzyki, czy uruchamianie gier.  W zasadzie umożliwia niemal to samo co współczesny smartfon, jednak wykonywanie tych czynności na laptopie ma być prostsze. Wiele osób zapewne powie, że przecież wystarczy podpiąć klawiaturę do smartfona i osiągniemy to samo. Bez wątpienia jest to słuszne stwierdzenie, jednak Pocket Reform ma inne zalety, których brakuje w zasadzie wszystkim smartfonom.

Pocket Reform to nietypowy sprzęt, który wkrótce wejdzie w fazę beta. Nie wiadomo, czy trafi do ogólnej sprzedaży, czy też będzie oferowany wyłącznie osobom wspierającym projekt (finansowo oczywiście).

Minilaptop Pocket Reform to mniej więcej powrót do czasów netbooków. Sprzęt jest wyposażony w 7-calowy wyświetlacz Full HD (1920 x 1080 pikseli, 310 PPI)  Standardowa konfiguracja obejmuje procesor NXP i.MX 8M Plus składający się z czterech rdzeni ARM Cortex-A53 o taktowaniu 1,8 GHz, 4 GB pamięci DDR4, procesor graficzny Vivante GC7000UL i procesor neuronowy. Jak wspomnieliśmy jest to bazowa specyfikacja, bo można ją mocno zmieniać. Compute Module 4 (wersja 8 GB), SOQuartz RK3566 firmy Pine (przez adapter, 4x ARM Cortex-A55, 8GB DDR4, GPU Mali G52), NXP Layerscape LS1028A (2x ARM Cortex-A72 z 8 lub 16GB DDR4 i procesorem graficznym Vivante GC7000UL), a nawet FPGA z RISC-V SoC (chociaż ta opcja jest oznaczona jako przeznaczona wyłącznie do użytku przemysłowego). 

60-klawiszowa klawiatura ortolinearna wykorzystuje przełączniki mechaniczne Kailh Choc White z funkcją N-key rollover i podświetleniem RGB. Jest też optyczny trackball 10 mm z czterema przyciskami, zintegrowany przetwornik cyfrowo-analogowy z głośnikiem mono, Wi-Fi 802.11 ac, Bluetooth 5.0 i do 128 GB pamięci flash eMMC, którą można rozszerzyć za pomocą gniazda karty microSD lub dysku SSD NVMe. Dwa ogniwa litowo-jonowe zapewniają 8000 mAh całkowitej pojemności baterii.  Wsparcie jest ograniczone do systemów: Debian, Arch, Ubuntu i Void Linux, wraz Plan 9 (badawczym systemem operacyjnym z tej samej grupy, która stworzyła UNIXa w Bell Labs) i systemami operacyjnymi Genode. Wsparcie dla OpenBSD jest w fazie rozwoju.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pocket Reform - open-source'owy miniaturowy laptop z wymienialnym procesorem ARM lub RISC-V

 0