Podsumowanie newsów ITHardware - tydzień 108. Sprawdź co Cię ominęło

Podsumowanie newsów ITHardware - tydzień 108. Sprawdź co Cię ominęło

Jak co tydzień zapraszamy naszych czytelników do odwiedzenia kanału ITHardware na YouTube i do zapoznania się z materiałem prezentującym najważniejsze wydarzenia minionych 7 dni.

Za powstanie wideo odpowiada nasz redakcyjny kolega Beniamin znany lepiej jako Technokrata, którego kojarzyć możecie z jego autorskiego kanału traktującego o nowych technologiach. Tego rodzaju treści to dobre rozwiązanie dla użytkowników zajętych codziennymi sprawami niemających czasu, by na bieżąco sprawdzać branżowe wydarzenia. Tutaj dostają więc na tacy najważniejsze newsy ze świata i z podwórka.

Sprzedaż kart graficznych wciąż spada. To dobre wieści dla graczy

Niegdyś ceny kart graficznych pozostawały na dość wysokim poziomie, a przyczyny takiego stanu rzeczy były różne m.in. scalperzy skupujący układy graficzne i odsprzedający je po zawyżonej cenie, kopacze kryptowalut czy trudna sytuacja na świecie. Od jakiegoś czasu ceny GPU maleją i trend ten nadal się utrzymuje, o czym informuje Jon Peddie Research. Dostawy kart graficznych do komputerów stacjonarnych spadły o 40 procent rok do roku, natomiast dostawy GPU do notebooków spadły o 45 procent. Samodzielne karty graficzne do komputerów odnotowały spadek o 12,6 procent w porównaniu z poprzednim kwartałem.

Zapraszamy do obejrzenia nowego odcinka newsowego podsumowania tygodnia ITHardware.

Największym poszkodowanym okazał się Intel, który odnotował spadek dostaw kart graficznych w pierwszym kwartale aż o 17,5%. AMD zaliczyło zmniejszenie sprzedaży o 7,8 procent kwartał do kwartału, podczas gdy u NVIDII wynosił on tylko 4,1 procent. W przypadku udziałów w rynku, Intel zmniejszył swoją kontrolę o 2,9 procent, zaś udziały AMD i NVIDII wzrosły odpowiednio o 0,9 procent i 1,96 procent. Regres na rynku układów graficznych to z pewnością dobra wiadomość dla graczy chcących kupić nowe GPU. JPR spodziewa się kontynuacji niskiej sprzedaży w drugim kwartale, a następnie ostrożnego, ale niewielkiego ożywienia w trzecim i czwartym kwartale.

Intel Raptor Lake Refresh przecieki i doniesienia prosto z targów Computex. Co szykuje Intel?

Wprawdzie Niebiescy nie zapowiedzieli procesorów Core 14. generacji, to dużo mówiono o nich za kulisami targów Computex. Dziennikarze serwisu WccfTech postanowili podpytać producentów płyt głównych, pamięci i systemów chłodzenia, czyli partnerów biznesowych Intela o jego plany. Jak się okazuje, nadejdą najpewniej jedynie stacjonarne CPU Intel Core 14. generacji, ponieważ mobilne platformy otrzymały CPU na bazie architektury Meteor Lake. Zostało to potwierdzone m.in. na stoisku ADATA, na którym firma prezentowała pamięć DDR5-6400 CKD. Jeden ze wystawców wspominał, iż zaledwie tydzień temu otrzymał firmware BIOS dla desktopowych procesorów Intel Raptor Lake Refresh.

Procesory Raptor Lake mogą zaoferować niewielki wzrost częstotliwości zegara do 6,2-6,5 GHz i ewentualne drobniejsze usprawnienia względem poprzedniej generacji. Rewolucji czy nawet większej ewolucji jednak nie będzie, gdyż całość ma być odświeżeniem, a nie czymś kompletnie nowym.

ASUS zapowiada ROG Matrix GeForce RTX 4090. To może być najdroższa karta graficzna dla graczy

ASUS zapowiedział ROG Matrix GeForce RTX 4090, czyli kartę graficzną z najwyższej półki chłodzoną cieczą. GPU wyposażono w 360-milimetrowy radiator z magnetycznymi wentylatorami daisy-chain ASUSa i miedzianą tzw. „zimną płytą”, która zapewnia termiczny kontakt z GPU za pośrednictwem ciekłego metalu. Dzięki temu mamy do czynienia z RTX 4090 z najwyższym taktowaniem GPU na rynku. Rurki chłodziwa wystają bezpośrednio z końca karty, co ogranicza miejsce w obudowie. Limit mocy podkręconego układu graficznego wyniesie 600 W (domyślnie 550 W). Na razie specyfikacja i cena nie są znane.

Poznaliśmy najpopularniejsze systemy operacyjne i karty graficzne na Steam w maju

Valve jak co miesiąc przygotowało wyniki ankiety, która ujawnia najpopularniejszych producentów procesorów, karty graficzne czy systemy operacyjne. Tym razem bez niespodzianki pozycję lidera utrzymał budżetowy GeForce GTX 1650, który już w listopadzie 2022 roku zdołał wyprzedzić wieloletniego lidera zestawienia Valve, GeForce GTX 1060. GTX 1650 w maju posiadał 6,07% udziałów, co daje spadek o 0,12%. Za nim znalazł się jeszcze starszy, wieloletni lider rankingu Steam, GeForce GTX 1060 – 4,94% (-0,05%), natomiast trzecia lokata przypadła GeForce RTX 3060 – 4,90% (+0,24%). Windows 10 nadal prowadzi w zestawieniu Valve z 60,51% udziałami i spadkiem o 0,24%.

Seria gier Wiedźmin odnosi olbrzymi sukces. CD Projekt ujawnia dane

Wiedźmin od CD Projekt RED jest popularną serią gier, która generuje wysoką sprzedaż nawet lata po premierze trzeciej części. Nowe dane ujawnił CD Projekt. Wynika z nich, że Wiedźmin 3: Dziki Gon od czasu premiery w maju 2015 roku na PC, PlayStation 4, Xbox One, a potem także za sprawą next-genowej aktualizacji również na PS5 i Xbox Series X/S przekroczył sprzedaż 50 milionów kopii na całym świecie. Łącznie cała franczyza od 2007 roku, czyli momentu wydania pierwszego Wiedźmina sprzedała się w nakładzie przeszło 75 mln kopii.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Podsumowanie newsów ITHardware - tydzień 108. Sprawdź co Cię ominęło

 0