Podsumowanie newsów ITHardware - tydzień 143. Sprawdź co Cię ominęło

Podsumowanie newsów ITHardware - tydzień 143. Sprawdź co Cię ominęło

Jak co tydzień zapraszamy naszych czytelników do odwiedzenia kanału ITHardware na YouTube i do zapoznania się z materiałem prezentującym najważniejsze wydarzenia minionych 7 dni.

Za powstanie wideo odpowiada nasz redakcyjny kolega Beniamin znany lepiej jako Technokrata, którego kojarzyć możecie z jego autorskiego kanału traktującego o nowych technologiach. Tego rodzaju treści to dobre rozwiązanie dla użytkowników zajętych codziennymi sprawami niemających czasu, by na bieżąco sprawdzać branżowe wydarzenia. Tutaj dostają więc na tacy najważniejsze newsy ze świata i z podwórka.

Zapraszamy do obejrzenia nowego odcinka newsowego podsumowania tygodnia ITHardware.

GeForce RTX 5090 - nowe plotki odnośnie wydajności flagowej karty Blackwell

Premiera serii RTX 50 nadchodzi coraz większymi krokami. Flagowcem ma być model GeForce RTX 5090, o którym pojawiły się plotki dotyczące wydajności karty. Może on odnotować wzrost wydajności o 60% lub nawet 70% w porównaniu z poprzednikiem. Co więcej, żadna z kart z serii RTX 5000 prawdopodobnie nie wykorzystuje w pełni odblokowanej kości, co akurat nie stanowi zaskoczenia, bowiem RTX 4090 też tego nie robi. Szacunkowa wydajność, podana przez źródła w „Prawie Moore’a, pokrywa się wcześniejszymi plotkami wskazującymi na 1,7-krotny wzrost wydajności.

Nowe doniesienia o RDNA 4 zdradzają wzrost wydajności RT

NVIDIA przoduje jeśli chodzi o ray tracing na komputerach i premiera architektury RDNA 4 może tego nie zmienić, a AMD dalej pozostanie w tyle za konkurentem. Tak przynajmniej sugerują informacje pochodzące z kanału YouTube RedGamingTech, z których wynika, iż AMD nie szykuje dostrzegalnego wzrostu wydajności nowych kart graficznych w RT. Nadchodząca generacja bazująca na architekturze RDNA 4 ma zapewniać tylko o 25% lepszą wydajność RT względem serii RX 7000, co na pierwszy rzut oka wydaje się niezłym wynikiem, jednak w praktyce może nie pozwolić Radeonom na solidną rywalizację z kartami NVIDII.

Rynek kart graficznych zalicza największy wzrost dostaw od 25 lat

Tymczasem rynek kart graficznych chwali się największym wzrostem dostaw od dekad. Dostawy kart graficznych do PC wzrosły o 6% w czwartym kwartale 2023 r., a łącznie wysłano 76,2 mln GPU. Jak podaje JPR jest „największym wzrostem rok do roku od dwóch i pół dekady”. Ogólnie rzecz biorąc, JPR raportuje, że w latach 2024–2026 łączny roczny wzrost dostaw GPU wyniesie 3,6%, przy czym zespół szacuje, że do 2026 r. na rynku będzie działać prawie 5 miliardów kart graficznych. Cóż wypada tylko pogratulować producentom układów graficznych tak dobrego okresu.

Core i9-14900KS pojawia się w europejskich sklepach. Znamy ceny

W europejskich sklepach pojawił się procesor Intel Core i9-14900KS, więc poznaliśmy cenę tego wydajnego flagowca. ​​Pudełkowy model Core i9-14900KS kosztuje 640 euro bez VAT i 768 euro z VAT. Tymczasem opcja tacce kosztuje 627 euro bez VAT i 752 euro z VAT. Oferta pochodzi od sprzedawcy detalicznego z Francji. Jak wskazuje leaker @momomo_us, Intel planuje dostawę CPU szybciej niż zamierzał i już nawet wysłał zapasy do sklepów. Jak jednak będzie, zobaczymy.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Podsumowanie newsów ITHardware - tydzień 143. Sprawdź co Cię ominęło

 0