Pojawiają się pierwsze płyty główne X670E i X670 dla Ryzen 7000. Spójrzmy na nadchodzące nowości

Pojawiają się pierwsze płyty główne X670E i X670 dla Ryzen 7000. Spójrzmy na nadchodzące nowości

AMD zapowiedziało już nowe procesory AM5 podczas wystąpienia na targach Computex 2022, jednak nowe Ryzeny 7000 nie mają racji bytu bez nowych płyt głównych. Swoje konstrukcje zapowiedzieli już pierwsi z czołowych producentów.

AMD planuje wprowadzenie trzech chipsetów w nowej generacji płyt głównych dla podstawki AM5. Flagowcem będzie X670 Extreme, który zaoferuje pełne możliwości PCIe 5.0 oraz ekstremalne podkręcanie - oznacza to najwyższe osiągi, ale i najwyższą cenę, bo płyty oparte o ten układ nie będą tanie. Nieco niżej będzie X670 - chipset dedykowany entuzjastom, który również dostarczy PCIe 5.0 - ale nie jest to regułą, bo płyty X670 będą mogły oferować również tylko linie PCIe 4.0 w sekcji grafiki. Najniżej mamy B650, który będzie najbardziej przystępnym układem. PCIe 5.0 będzie w tym przypadku dostępne tylko dla pamięci masowej.

Pierwsi producenci pokazują już swoje propozycje płyt głównych dla procesorów Ryzen 7000. Jak zwykle najpierw serwowana jest najwyższa półka, a tym przypadku są to konstrukcje oparte o chipset X670 Extreme.

Flagowe modele potwierdziło już kilka producentów, a prezentacji dokonali już Asus i MSI. Topowy model Asusa, czyli ROG Crosshair X670E Extreme wspiera DDR5 i łączność PCIe 5.0 dla grafiki oraz dysków SSD NVMe. Płyta główna posiada nowe elementy konstrukcyjne, w tym nowy Q-Design pod postacią przycisku zwalniania PCIe Q, mechanizmu szybkiego zwalniania pamięci RAM i podobnie gniazd M.2. Zmiany mają ułatwić szybki montaż lub wymianę kluczowych elementów  jak pamięć RAM, karty graficzne i dyski SSD NVMe. Konstrukcja ta ma być przeznaczona do osiągania najwyższej wydajności, więc spodziewamy się rozbudowanej sekcji zasilania oraz chłodzenia, jednak na niektóre detale musimy wciąż poczekać. Firma w tym roku pokaże również inne modele oparte o AM5, jednak standardowo najpierw chwalą się tym co najlepsze ;)

MSI postanowiło ujawnić więcej niż konkurencja. Firma wprowadzi aż trzy modele "Extreme", w tym MEG X670E Godlike, MEG X670E Ace i MPG X670E Carbon WiFi, wszystkie obsługujące pełną gamę nowych technologii, w tym DDR5 i PCIe 5.0. Producent pokazał również model Pro X670-P WiFi, który będzie oparty o zwykły wariant X670 i choć nadal obsługuje DDR5 i PCIe 5.0, to gniazdo dla kart graficznych to już "tylko" PCIe 4.0.

Do sklepowej premiery AM5 pozostało jeszcze kilka miesięcy i z pewnością do tego czasu poznamy przedstawicieli większości producentów. Już teraz wiemy, że na rynek zmierzają flagowce: ASRock Z670E Taichi, ASUS ROG Crosshair X670E Extreme, Gigabyte X670E Aorus Xtreme i Biostar X670E Valkyrie, czekamy zatem na specyfikacje i zdjęcia.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pojawiają się pierwsze płyty główne X670E i X670 dla Ryzen 7000. Spójrzmy na nadchodzące nowości

 0