Pokłosie ustawy CHIPS w USA. Micron, Global Foundries i Qualcomm inwestują ogromne pieniądze

Pokłosie ustawy CHIPS w USA. Micron, Global Foundries i Qualcomm inwestują ogromne pieniądze

Pod koniec lipca bieżącego roku senat Stanów Zjednoczonych uchwalił ustawę CHIPS, która ma na celu uniezależnienie się technologicznie od krajów azjatyckich. Micron zapowiedział, że wejdzie na rynek północno-amerykański z 40 mld dolarów.

Zmniejszenie zależności od Tajwanu w obliczu napiętych relacji z Chinami jest głównym założeniem ustawy CHIPS, którą dziś podpisał prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. W świetle tego wydarzenia, Micron, czyli jeden z największych producentów półprzewodników na świecie zapowiedział inwestycję w kraju Ameryki Północnej opiewającą na kwotę 40 mld USD. Micron, jako jedna z niewielu amerykańskich spółek, do końca dekady planuje stworzyć fabryki na terenie USA i zapewnić tym samym 40 tys. miejsc pracy dla Amerykanów. Stworzy to podwaliny pod zwiększenie produkcji półprzewodników nawet do 10% światowych nakładów (z 2%).

Joe Biden podpisał ustawę CHIPS. W świetle tego wydarzenia Micron, Global Foundries oraz Qualcomm ogłaszają inwestycje na rynku Stanów Zjednoczonych

Micron Tech

Na podobny krok zdecydował się Qualcomm i GlobalFoundries. Obie spółki ogłosiły współpracę opiewającą na kwotę 4,2 mld USD, która ma skutkować zwiększeniem produkcji w USA o 50% przez następne pięć lat. Wszystkie wymienione tutaj firmy skorzystają z dotacji przewidywanych przez ustawę CHIPS, której pełny budżet wynosi 280 mld USD. To właśnie dzięki tej inicjatywnie Amerykanie chcą zapobiec przyszłym niedoborom półprzewodników na swoim rynku.

W związku z podpisaniem przez Joe Bidena ustawy CHIPS, zapewne więcej spółek zdecyduje się na stworzenie większej liczby miejsc pracy i tym samym skorzysta z rządowych dofinansowań. Nie milkną jednak głosy przeciwników samej ustawy. Senator Bernie Sanders uważa na przykład, że "większość dotacji otrzyma pięć spółek, które nie potrzebują żadnego dofinansowania, czyli wspomniany wcześniej Micron i Global Foundries, Intel, Texas Instruments oraz Samsung, które wspólnie zarobiły w tamtym roku ponad 70 mld USD."

Cóż.. wygląda na to, że przynajmniej na tę chwilę Bernie Sanders miał rację i choć uniezależnienie się technologicznie od krajów azjatyckich na pierwszy rzut oka może wydawać się krokiem słusznym, warto pomyśleć o tym, co przyniesie przyszłość. Dziś ciężko przewidzieć tego skutki, ale zwiększenie produkcji półprzewodników, niezależnie w jakim kraju, odbije się zapewne na dostępności w przypadku wydarzeń takich jak pandemia.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pokłosie ustawy CHIPS w USA. Micron, Global Foundries i Qualcomm inwestują ogromne pieniądze

 0