Poznaliśmy specyfikację PCIe 7.0. Nowy standard osiągnie zawrotne prędkości

Poznaliśmy specyfikację PCIe 7.0. Nowy standard osiągnie zawrotne prędkości

 

Peripheral Component Interconnect Special Interest Group lub po prostu PCI-SIG, konsorcjum, które publikuje i utrzymuje standardy PCIe, ogłosiło najnowszą generację PCIe, a mianowicie PCIe 7.0 lub PCIe Gen7. Ogłoszenie było częścią konferencji dla programistów PCI-SIG 2022, podczas której organizacja świętuje 30-lecie istnienia.

Zgodnie z tradycją, także w przypadku najnowszej generacji PCIe przepustowość podwoiła się, osiągając całkowitą wartość 128 GT/s lub 128 Gb/s w jednym kierunku na jednej linii (x1). Podsumowując, w gnieździe PCIe x16, takim jak to wykorzystywane do kart graficznych, całkowita teoretyczna przepustowość wynosić będzie 512 GB/s w obu kierunkach. Tymczasem dysk SSD NVMe, który zwykle łączy się z gniazdami PCIe x4, może zapewnić do 64 GB/s w jednym kierunku. Ostateczne specyfikacja zostanie opublikowana w 2025 roku. Dla porównania, PCIe 5.0 zapewnia szybkość transmisji danych do 32 GT/s i przepustowość 128 GB/s. Standard PCIe 6.0, który zostanie udostępniony członkom w tym roku, będzie oferować szybkość transmisji danych 64 GT/s i przepustowość do 256 GB/s.

Zgodnie z tradycją, także w przypadku najnowszej generacji PCIe przepustowość podwoiła się, osiągając całkowitą wartość 128 GT/s.

Poznaliśmy specyfikację PCIe 7.0. Nowy standard osiągnie zawrotne prędkości

Tak prezentują się najważniejsze cechy nowego standardu PCIe 7.0:

  • dostarczanie czystej szybkości transmisji 128 GT/s i do 512 GB/s w obu kierunkach za pośrednictwem konfiguracji x16
  • wykorzystanie sygnalizacji PAM4 (modulacja amplitudy impulsu z 4 poziomami)
  • skupienie się na parametrach kanału i zasięgu
  • kontynuacja dostarczania celów o niskim opóźnieniu i wysokiej niezawodności
  • poprawa wydajności energetycznej
  • zachowanie wstecznej kompatybilności ze wszystkimi poprzednimi generacjami technologii PCIe

Poznaliśmy specyfikację PCIe 7.0. Nowy standard osiągnie zawrotne prędkości

PCI-SIG twierdzi, że dzięki nowemu PCIe Gen7, 800 Gig Ethernet (800 GbE), AI/ML, obliczenia w chmurze i kwantowe oraz inne podobne rynki intensywnie wykorzystujące dane mogą być obsługiwane znacznie skuteczniej. Co z wykorzystaniem tego standardu? W tej chwili w przypadku komputerów klienckich nawet PCIe 4.0 jest w pełni wystarczające, biorąc pod uwagę istniejący sprzęt. Nie ma GPU, które mogłoby w pełni nasycić linie PCIe 4.0, nie mówiąc już o PCIe 5.0. Ale wkrótce pojawią się dyski SSD Gen 5, które będą w stanie w pełni wykorzystać wyższą przepustowość zapewnioną przez nowe interfejsy.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Poznaliśmy specyfikację PCIe 7.0. Nowy standard osiągnie zawrotne prędkości

 0