Poznaliśmy wygląd gniazda SP6 dla układów AMD EPYC, bazujących na Zen 4

Poznaliśmy wygląd gniazda SP6 dla układów AMD EPYC, bazujących na Zen 4

Do sieci wypłynęły pierwsze zdjęcia socketu, przygotowanego z myślą o procesorach z serii EPYC następnej generacji, które będą bazować na architekturze Zen 4. Jak się okazuje, gniazdo jest tych samych rozmiarów, co poprzednik o nazwie SP3. Ponadto, dostępne informacje wskazują na to, że nowszy standard będzie obsługiwał maksymalnie 32-rdzeniowe procesory AMD EPYC Genoa.

Portal VideoCardz doszukał się zdjęć socketu pod nadchodzące układy z rodziny AMD EPYC Geona, które będą korzystać z usprawnień, jakie niesie ze sobą architektura Zen 4. Samo gniazdo nosi nazwę SP6. Według dalszych informacji, nowsza podstawka jest w stanie obsłużyć maksymalnie 32-rdzeniowe jednostki z wspomnianej linii Geona lub 64-rdzeniowe układy z rodziny Bergamo (Zen 4c). To jednak nie koniec ograniczeń, bowiem również i moc byłaby zredukowana do 225 W, co stanowi prawie połowę możliwości pełnej wersji socketu SP5. Co ciekawe, SP6 wygląda niemalże tak samo, jak poprzednik o nazwie SP3. W rzeczywistości rozmiar ma być identyczny i wynosić 58,5 x 75,4 mm. Różnice w budowie SP6 względem SP5 wynikają między innymi z ilości pinów, których jest 4844 w przypadku nowszego standardu oraz 6096 w nieco starszej wersji.

Widoczne na zdjęciach gniazdo o nazwie SP6 może być jedynie prototypem lub specjalnym wariantem socketu, przygotowanym z myślą o bardziej energooszczędnych komputerach.

Socket AMD EPYC SP6
fot: SteinFG
 

Mimo identycznych wymiarów, nie możemy raczej liczyć na wsteczną kompatybilność. Ponownie mamy do czynienia ze standardem LGA, który czerwoni już od dawna stosują w przypadku najwydajniejszych konstrukcji, jak chociażby układy Ryzen Threadripper. Przypomnijmy, że również nadchodząca podstawka AM5 ma dysponować socketem typu LGA. Biorąc pod uwagę wspomniane ograniczenia, możemy zakładać, że widoczne na zdjęciach gniazdo jest jedynie wczesnym prototypem lub AMD ma w planach wypuścić wariant przygotowany z myślą o bardziej energooszczędnych komputerach. Oba scenariusze wydają się bardzo prawdopodobne, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że w skład serii EPYC Genoa mają wchodzić nawet 96-rdzeniowe jednostki. Same informacje wydają się ciekawe, jednak wciąż pozostaje wiele niewiadomych, tak więc najlepiej patrzeć na nie z lekkim przymrużeniem oka.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Poznaliśmy wygląd gniazda SP6 dla układów AMD EPYC, bazujących na Zen 4

 0