Pozwał Facebooka za zbanowanie jego konta. Algorytm ukarał go za żartobliwy wpis

Pozwał Facebooka za zbanowanie jego konta. Algorytm ukarał go za żartobliwy wpis

Mężczyzna z Florydy pozywa Facebooka, a właściwie właściciela platformy - firmę Meta, po tym, jak został zablokowany na Facebooku za komentowanie  "w żartach" pod postami jego bliskiego przyjaciela. Pozew został złożony w wydziale drobnych roszczeń Pinellas County Court.

Według pozwu powód, Walter "Wally" Moran, został zbanowany 15 maja, "w ciągu kilku chwil" po tym, jak napisał żartobliwy post o treści:   "Nie. Wiesz, że rozwaliłbym ci jaja, gdybyś umieścił ten post tutaj, lol! Porozmawiaj o docelowym dojrzałym środowisku!". Moran nie może uzyskać dostępu do swojego konta i traci dochody, ponieważ używał swojego konta jako  osoba prywatna, ale także sprzedawca produktów  dla żeglarzy w swoich grupach na Facebooku. "Powód został ma zablokowane korzystanie z platformy Facebook [...]  za umieszczanie komentarzy politycznych do innej strony do rozmowy, które w kontekście nie były groźne ani w inny sposób szkodliwe" – czytamy w pozwie.

Algorytmy Facebooka wielokrotnie były oskarżane o nieuzasadnione blokady kont. Dla niektórych ban może  być szczególne dotkliwy, bo Facebook jest nie tylko portalem społecznościowym, ale także platformą sprzedażową.

Problem  polega na tym, że komentarz, który doprowadził do blokady,  był wpisem żartobliwym  w rozmowie dwóch przyjaciół, a obecnie "nie jest możliwe dostarczenie zrzutu ekranu rozmowy między Powodem a [jego przyjacielem] w celu zademonstrowania" kontekstu.  Powód argumentuje również, że patrząc na czas, po jakim jego komentarz został usunięty, zadziałać musiały zautomatyzowane systemy bez "nadzoru ludzkiego".

Moran domaga się odszkodowania, zwrotu kosztów sądowych, dziewięciu procent odsetek od kwoty żądanego odszkodowania od 15 maja, kosztów prawnych w wysokości 450 USD dziennie oraz dziennej kary w wysokości 1000 USD za każdy dzień, w którym "uprawnienia do konta nie zostaną przywrócone". W chwili obecnej blokada konta jest permanentna. Facebook nie  skomentował sprawy i zapewne nie zrobi tego przed rozprawą. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pozwał Facebooka za zbanowanie jego konta. Algorytm ukarał go za żartobliwy wpis

 0