Próbki inżynieryjne procesorów AMD Zen 4 już testowane. Są pierwsze przecieki

Próbki inżynieryjne procesorów AMD Zen 4 już testowane. Są pierwsze przecieki

AMD dało nam przedsmak procesorów Zen 4 na początku zeszłego tygodnia, w trakcie swojej konferencji na CES 2022, ale producent nie był jeszcze gotowy, by podzielić się z nami szczegółami. Tu jednak z pomocą przychodzą nowe przecieki odnośnie procesorów z serii Ryzen 7000.

Dwie próbki inżynieryjne zostały dostrzeżone w publicznej bazie danych projektu MilkyWay@home, który wykorzystuje przetwarzanie rozproszone do stworzenia modelu naszej galaktyki. Oba procesory były odnotowywane przez aplikację przez kilka dni pod koniec grudnia. CPU zidentyfikowane zostały jako należące do „Family 25”, dzięki czemu wiemy, że opierają się na architekturze Zen 4. Jeden z ich numerów OPN kończył się na „665”, a drugi na „666”, co oznacza, że ​​sąsiadują ze sobą w ramach serii. To ciekawe, ponieważ jedna z próbek miała 8 rdzeni, a druga 16, co oznaczać może, że Ryzeny 7000 nie otrzymają 12-rdzeniowego modelu, ale to tylko spekulacje i jest zbyt wcześnie, by o tym przesądzać.

Dwie próbki inżynieryjne procesorów Zen 4 zostały dostrzeżone w publicznej bazie danych projektu MilkyWay@home.

MilkyWay@home odnotowało pewne dane dotyczące wydajności, ale jak to często bywa w przypadku próbek inżynieryjnych, nie miały one większego sensu, więc nie będziemy się nad nimi rozwodzić. Wpisy w bazie danych ujawniły również, że CPU mają 1024 KB pamięci podręcznej L2 na rdzeń, co oznacza dwukrotny skok pojemności w porównaniu do 512 KB używanych przez wszystkie poprzednie architektury Zen. Poza tym wpisy nie zdradziły żadnych innych istotnych szczegółów na temat tych procesorów. 

Co zaskakujące, oba CPU zostały sparowane z kartą graficzną GeForce RTX 2080, co sugeruje, że mogą być już w rękach partnerów OEM, a nie samego AMD. Nie byłoby to takie dziwne, ponieważ zgodnie z planem AMD chce wypuścić je już w drugiej połowie roku. W międzyczasie możemy spodziewać się znacznie więcej wycieków, ponieważ producenci OEM testują swoje płyty główne AM5, pamięć DDR5 i urządzenia PCIe 5.0 z nowymi procesorami.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Próbki inżynieryjne procesorów AMD Zen 4 już testowane. Są pierwsze przecieki

 0