Problemy z kontrolą wentylatorów na kartach AMD Radeon RX 580 i RX 570

Problemy z kontrolą wentylatorów na kartach AMD Radeon RX 580 i RX 570

Twój świeżo zakupiony AMD Radeon RX 580 lub RX 570 ma tendencje do rozkręcania wentylatorów na maksymalne obroty? Cóż, wygląda na to, iż jest to bardziej globalny problem.

Testując akcelerator Gigabyte AORUS Radeon RX 570 4G, zwracałem uwagę na nietypowe zachowanie wentylatorów, które z sobie tylko znanej przyczyny potrafiły rozpędzić się do maksymalnej prędkości, by po chwili zwolnić do normalnego stanu. Okazało się, że winnym jest domyślny limit temperaturowy, ustalony na 73°C - sterownik próbuje utrzymać próg za wszelką cenę, co w obliczu wartości bliskich granicznej zmusza układ chłodzenia do wytężonej pracy. Problem udało się rozwiązać podciągnięciem suwaka odpowiedzialnego za ów limit, ale jak się okazuje jest to rozwiązaniem wyłącznie częściowym. Wentylatory dalej potrafią przyśpieszać do maksymalnej prędkości. Co istotne, według moich spostrzeżeń nie dotyczy to wyłącznie wywołanej powyżej konstrukcji marki Gigabyte, ale także innych akceleratorów z odświeżonymi rdzeniami Polaris. Podobne zachowanie udało się odnotować na karcie Sapphire Radeon RX 580 GB Nitro+, a jeden z użytkowników ITHardware.pl zaraportował ponadto zbliżone zjawisko w MSI Radeon RX 570 Armor.

Wentylatory na kartach AMD Radeon RX 580 oraz RX 570 potrafią bez istotnej przyczyny rozpędzić się do maksymalnej prędkości.

Do bezzasadnego przyśpieszenia wentylatorów dochodzi najczęściej wtedy, gdy uśpimy komputer zamiast go całkowicie wyłączyć, po czym wybudzimy celem ponownego użytkowania, pozostając jednak na ekranie logowania lub pulpicie. Innymi słowy: nie obciążając karty graficznej ponad stan spoczynku. Jak nietrudno się domyślić, temperatury wówczas są na tyle niskie, że akcelerator swobodnie powinien pozostać w trybie pasywnym. I tak faktycznie jest, ale tylko do momentu niekontrolowanego skoku prędkości obrotowej. Kontaktowałem się już w tej sprawie z przedstawicielami wybranych vendorów dostarczających karty ze rdzeniami Polaris. Firmy dysponują ponoć szeregiem raportów o podobnej treści i zrzucają odpowiedzialność na barki sterownika Crimson Software. Jest to bardzo prawdopodobna wersja, bowiem architektura oprogramowania Czerwonych priorytet przy sterowaniu wentylatorem nadaje właśnie sterownikowi. Zwróćcie uwagę, że półpasywne akceleratory Radeon RX 500 zatrzymują wentylatory dopiero po zainstalowaniu w/w sterownika.

Cóż, wygląda na to, że musimy poczekać na odpowiednią aktualizację. A czy Wasze akceleratory również mają taki problem? Piszcie koniecznie.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Problemy z kontrolą wentylatorów na kartach AMD Radeon RX 580 i RX 570

 0