Gigabyte AORUS Radeon RX 570 4G – Test w porównaniu z RX 480 oraz RX 470

Gigabyte AORUS Radeon RX 570 4G – Test w porównaniu z RX 480 oraz RX 470

Temperatury

Wszystkie odczyty były dokonywane przy wykorzystaniu niezmienionej platformy testowej, obudowa była zamknięta i postawiona obok biurka, podobnie jak u większości użytkowników. Temperatura w pomieszczeniu wahała się w zakresie 21-23°C. Do wykonania pomiarów posłużyło oprogramowanie HWiNFO64 w wersji 5.23-2830. Test w spoczynku polega na uruchomieniu wychłodzonego komputera i 15-minutowym okresie wyświetlenia pulpitu, przy minimalnym zużyciu zasobów. Z kolei test pod obciążeniem to półgodzinna rozgrywka w Battlefield 1. Wartości widniejące na wykresach są najwyższymi spośród zarejestrowanych.

Jeśli chodzi o temperatury, to Gigabyte AORUS Radeon RX 570 4G wypada podobnie do testowanego ostatnio Gigabyte AORUS Radeon RX 580 XTR 8G. Słabszy model ma chłodzenie WINDFORCE 2X w mniejszej, bo dwuslotowej wersji, aczkolwiek równocześnie cechuje się niższym o 35 W współczynnikiem TDP. Zmniejszona powierzchnia oddawania ciepła wprawdzie odbija się negatywnie na temperaturach w spoczynku, lecz pod obciążeniem obie karty notują dokładnie taką samą wartość - 73°C. Jest to niestety target termiczny, co powoduje szereg niepożądanych zachowań, ale o tym więcej w kolejnej sekcji.

Kultura pracy

Natężenie hałasu jest mierzone podczas sprawdzania temperatur roboczych, mniej więcej w połowie każdej z prób. Sonometr Bestone BE-824 o zakresie pomiarowym 30-130 dBA i dokładności na poziomie ±1,5 dBA spoczywa na stabilnym statywie, w odległości 20 centymetrów od pracującego komputera. Na czas przeprowadzenia pomiaru, wyłączam wentylatory zamontowane na obudowie. Jedynymi źródłami dźwięku są zatem: schładzacz procesora, zasilacz i właśnie karta graficzna. Wynik obejmuje wszystkie te komponenty, jednakowoż każdy akcelerator ma zapewnione identyczne warunki.

Ano, właśnie. Kultura pracy jest już niestety taka sobie. Przez większą część czasu wentylatory operują w granicach 1600 obr./min, co przy 90-milimetrowych jednostkach przekłada się na około 39,5 dBA. Hałas może więc uchodzić za umiarkowanie niski. Idylla trwa jednak tylko do momentu, gdy z jakiegoś powodu prędkość obrotowa ulegnie drastycznemu podbiciu, wędrując tym samym w okolice 2000 obr./min. Podejrzewałem, że jest to związane z wykryciem przez sensor możliwości przekroczenia progu termicznego. Niemniej teorię tą podważa brak szybkiej reakcji na spadek temperatury. Kiedy wentylatory wejdą już na wysokie obroty, to kręcą się tak konsekwentnie przez dłuższy czas, nawet jeśli rdzeń zostanie ochłodzony poniżej 68 - 69°C. Czyżby sekcja zasilania? Trudno określić, ponieważ w tym modelu nie jest ona monitorowana.

Zużycie energii

Do sprawdzenia zużycia energii posłużył watomierz Voltcraft Energy Logger 4000F, charakteryzujący się klasą dokładności na poziomie ±1% oraz przetwornikiem True RMS. Ta ostatnia cecha zapewnia pomiar rzeczywistej wartości skutecznej, czyli faktycznie pobieranej przez urządzenie, a nie średniej podawanej przez tanie mierniki. Napięcie w sieci elektrycznej to oczywiście 230 V, natomiast częstotliwość 50 Hz. Wszelkie wartości na wykresach odnoszą się do kompletnej platformy testowej. Ze względu na wysoką klasę sprzętu pomiarowego, w obu przypadkach wahania wskazań okazały się bardzo niewielkie, w zasadzie nieprzekraczające 1 W. Dlatego też jako odczyt właściwy przyjmuję wartość najczęściej pojawiającą się na wyświetlaczu watomierza.

Pomiar dokonywany jest podczas rozgrywki, a nie w aplikacjach syntetycznych typu Furmark. Wynik reprezentuje realne użytkowanie karty. Zużycie energii wzrośnie w najbardziej wymagających syntetykach, dlatego dobierając zasilacz na podstawie poniższych wykresów, warto dodać 100-150 W.

W przeciwieństwie do Radeona RX 580, Gigabyte AORUS Radeon RX 570 4G nie zużywa jakoś zdecydowanie więcej energii od bezpośredniego prekursora. Oczywiście w dalszym ciągu na tle GeForce GTX 1070 czy nawet GTX 1060 wypada to przeciętnie, ale to nic, czego nie można byłoby się spodziewać po mikroarchitekturze Polaris.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Gigabyte AORUS Radeon RX 570 4G – Test w porównaniu z RX 480 oraz RX 470

 0