Procesory AMD Raphael-H mogą przynieść 16 rdzeni w laptopach. Odpowiedź na Alder Lake-H

Procesory AMD Raphael-H mogą przynieść 16 rdzeni w laptopach. Odpowiedź na Alder Lake-H

Dopiero zbliżamy się do premiery serii AMD Rembrandt opartej na architekturze Zen3, a tymczasem już docierają do nas nowe szczegóły na temat jej następcy, czyli układów Raphael i Phoenix, opartych na Zen4.

Według @NNNiceMing, który wcześniej udostępniał poufne informacje, AMD może wprowadzić 16-rdzeniowe procesory Zen4 do laptopów. Inny znany informator @greymon55 podchwycił tę informację, dodając, że szykowana na przyszły rok laptopowa seria może nosić nazwę kodową Raphael-H. Raphael to nazwa, która dotychczas pojawiała się w przeciekach dotyczących przyszłej generacji desktopowych CPU z rdzeniami opartymi na mikroarchitekturze Zen4. Nie ma jeszcze potwierdzenia liczby rdzeni w serii dla komputerów stacjonarnych, ale wydaje się, że mobilny wariant przynieść może ich podwojenie. Seria Raphael ma być oferowana wraz z APU o nazwie kodowej Phoenix, które mają być pozycjonowane w projektach laptopów od podstawowych do high-endowych.

AMD może wprowadzić 16-rdzeniowe procesory Raphael-H (Zen4) do laptopów.

Procesory AMD Raphael-H mogą przynieść 16 rdzeni w laptopach. Odpowiedź na Alder Lake-S

Plotki sugerują, że AMD może dostarczyć mobilne układy o jeszcze wyższej wydajności niż Phoenix, czyli właśnie Raphael-H. Zanim jednak przejdziemy dalej, warto dodać, że Raphael będzie pierwszą desktopową serią wyposażoną w zintegrowaną grafikę (RDNA2).

Początkowo uważano to odpowiedź AMD na serię Intel Core, która domyślnie oferuje iGPU, ale wprowadzenie zintegrowanych procesorów graficznych do segmentu 95W+ może mieć zupełnie inne tło. AMD może rzeczywiście chcieć przenieść możliwości swoich stacjonarnych procesorów na rynek mobilny, oferując sprzęt z segmentu dla entuzjastów. W rzeczywistości może to być bezpośrednia odpowiedź na plany Intela, czyli mobilne CPU Alder Lake-S, gdzie Niebiescy zaoferują 16-rdzeniowy układ z 45-55 W TDP, który wyciekł w zeszłym roku i reprezentować ma nowy segment wydajności znany jako Alder Lake-S (H55).

Trzeba pamiętać, że procesory Raphael byłyby oferowane obok układów Phoenix do laptopów w ramach z serii Ryzen 7000H. Szczegóły, takie jak konfiguracje rdzeni, nie są jeszcze znane, ale wiemy, że obie serie mają być wyposażone w grafikę RDNA2 i obsługiwać pamięci DDR5. Nowa generacja mobilnych procesorów AMD miałaby konkurować z Intel Raptor Lake Mobile, których premiera spodziewana jest nie wcześniej niż pod koniec 2022 lub na początku 2023 roku, a więc rok po Alder Lake Mobile.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Procesory AMD Raphael-H mogą przynieść 16 rdzeni w laptopach. Odpowiedź na Alder Lake-H

 0