Procesory AMD Ryzen Threadripper 5000 będą dostępne w normalnej sprzedaży w tym roku

Procesory AMD Ryzen Threadripper 5000 będą dostępne w normalnej sprzedaży w tym roku

Kiedy w marcu tego roku AMD zaprezentowało procesory z serii Threadripper Pro 5000, te zadebiutowały w bardzo ograniczonej formie, gdyż dostępne były jedynie dla OEM, a Czerwoni faworyzowali tu Lenovo, które jako pierwsze otrzymało do nich dostęp. Na szczęście wkrótce te CPU dla stacji roboczych trafią do maszyn kolejnych integratorów, a firma potwierdziła także, że w końcu dostępne będą też w normalnej sprzedaży. 

AMD ogłosiło, że procesory AMD Threadripper PRO 5000 WX w lipcu 2022 będą oferowane przez wiodących integratorów systemów, a później zostaną wprowadzone na rynek detaliczny. Potwierdzono także, że – na bazie doświadczeń i opinii najbardziej wymagających użytkowników poprzednich generacji procesorów – rodziny Threadripper i Threadripper PRO zostaną zunifikowane, aby wykorzystywać jedną, wspólną platformę. To oznacza, że do wyboru będą procesory zgodne z jednym gniazdem oraz chipsetem i każdy będzie bazował na technologii Threadripper PRO, czyli poza obsługą 128 linii PCIe Gen 4 i 8-kanałowej pamięci zaoferuje także funkcje zarządzania i ochrony typowe dla rozwiązań AMD PRO. 

AMD ogłosiło, że procesory AMD Threadripper PRO 5000 WX w lipcu 2022 będą oferowane przez wiodących integratorów systemów, a później zostaną wprowadzone na rynek detaliczny.

Ponadto dotychczasowi użytkownicy platformy WRX80 będą mogli po aktualizacji BIOS zainstalować najnowsze procesory Threadripper PRO 5000 WX, a wybrane płyty główne będą przy tym umożliwiać podkręcanie pamięci i procesora.

Nowe CPU zostały zaprojektowane jako kompatybilne ze stacjami roboczymi i płytami głównymi opartymi na chipsecie AMD WRX80 i podobnie jak poprzednicy, oferują do 64 rdzeni/128 wątków ze wsparciem dla 8-kanałowej pamięci DDR4 z ECC i 128-pasmowym kompleksem głównym PCI-Express 4.0. Największą zmianą w stosunku do poprzedniej generacji serii Threadripper PRO 3000WX jest zastosowanie CCD Zen 3, z których każdy ma 8 rdzeni procesora, dzieląc wspólną 32 MB pamięci podręcznej L3. AMD nie używa chipsetów Zen 3 z 3DV cache. Tym samym nowa generacja Threadripperów nie zwiększyła liczby rdzeni CPU, ale za to wzrosło IPC w związku z przejściem na Zen 3. 

Poza tym wprowadzono wielowątkowe ulepszenia wydajności wynikające z 8-rdzeniowego designu CCX (wszystkie 8 rdzeni na CCD współdzielących pojedyncze 32 MB pamięci podręcznej L3) oraz otrzymujemy generacyjne wzrosty szybkości zegara. Wszystkie modele z tej serii mają maksymalną częstotliwość boost do 4,50 GHz i preferowane rdzenie na każdym CCD (dwa rdzenie na CCD, które mogą utrzymać najwyższe częstotliwości taktowania).

Więcej informacji na temat procesorów Threadripper PRO 5000 znajdziecie w naszym poprzednim newsie na ich temat. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Procesory AMD Ryzen Threadripper 5000 będą dostępne w normalnej sprzedaży w tym roku

 0