Procesory AMD zdobywają ważny przyczółek i są popularniejsze niż Intela

Procesory AMD zdobywają ważny przyczółek i są popularniejsze niż Intela

Wydaje się, że AMD zdobywa przyczółek w sektorze stacji roboczych. Według danych Puget Systems (jednego z najpopularniejszych amerykańskich dostawców stacji roboczych), procesory AMD Ryzen i Threadripper są obecnie pierwszym wyborem dla większości profesjonalistów.

Producent niestandardowych komputerów PC, Puget Systems, opublikował swój najnowszy raport na temat dystrybucji procesorów Intel i AMD w sprzedawanych przez siebie stacjach roboczych. Procesory AMD znajdują się w około sześciu na dziesięć systemów sprzedawanych przez firmę, co jest niesamowitym rezultatem, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że firma ta w 2015 roku całkowicie zrezygnowała z procesorów AMD, by nikt nie chciał ich kupować. Jak jednak wiemy, od tego czasu sporo się zmieniło, a firma Lisy Su przeszła długą drogę. W swoim najnowszym raporcie State of the CPU, Puget System pisze, że w czerwcu procesory AMD znajdowały się w 60% sprzedawanych stacji roboczych, podczas gdy Intel w 40%. To jednoprocentowy wzrost dla AMD w porównaniu z lutym i wygląda na to, że Intel w tym segmencie systematycznie traci coraz więcej na rzecz rywala.

Procesory AMD są montowane w 6 na 10 stacji roboczych oferowanych przez jednego z najpopularniejszych amerykańskich dostawców tego typu sprzętu - Puget Systems.

procesory AMD w stacjach roboczych popularniejsze niż Intela

Intel całkowicie dominował w tej branży jeszcze cztery lata temu, a AMD było tu właściwie nieobecne. Dzięki Threaripperom do końca 2020 r. AMD zdobyło 50% rynku HEDT, coraz bardziej spychając Core i9 Extreme Edition. Po raz pierwszy od dwóch dekad AMD przejęło kontrolę nad większością rynku na początku 2021 roku. Threadrippery stanowią obecnie ponad 60% wszystkich stacji roboczych sprzedawanych w Puget. Intel nie jest w stanie konkurować na tym rynku ze względu na znaczną przewagę AMD pod względem cen procesorów i wydajności. Intel nie może zaoferować tej samej liczby rdzeni w podobnym przedziale cenowym, nie wchodząc w ujemne marże.

AMD jest liderem nie tylko w sektorze stacji roboczych Puget Systems. Procesory Ryzen nadal dominują na liście najlepiej sprzedających się procesorów Amazona, zajmując osiem miejsc w pierwszej dziesiątce. Najwyższa pozycja Intela, Core i5-10600K, jest na siódmym miejscu i to wszystko pomimo problemów z dostępnością wynikających z obciążenia procesów produkcyjnych TSMC i ogromnego popytu.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Procesory AMD zdobywają ważny przyczółek i są popularniejsze niż Intela

 0