Procesory Intel Raptor Lake bez konieczności wymiany płyty głównej

Procesory Intel Raptor Lake bez konieczności wymiany płyty głównej

Intel ma długą tradycję częstego zmuszania użytkowników do zmiany płyty głównej przy kolejnych generacjach procesorów. Wygląda jednak na to, że przynajmniej najbliższe dwie serie Niebieskich będą kompatybilne z tymi chipsetami.

Kiedy pod koniec tego roku procesory Alder Lake zadebiutują wraz z długo wyczekiwanym w segmencie desktopowym 10 nm procesem, osoby zainteresowane przesiadką na 12. generację Intela zmuszone będą do zmiany platformy, co wynikać będzie częściowo z większego gniazda LGA 1700, które wykorzystują nowe układy. Na szczęście po zakupie nowej płyty głównej ta powinna wystarczyć nam na nieco dłużej, gdyż MOBO z serii 600 będą także kompatybilne z procesorami Intela 13. generacji (Raptor Lake). Tak przynajmniej wynika z dokumentacji opublikowanej przez firmę na temat SATA-IO.

Płyty główne z serii Intel 600 będą kompatybilne z procesorami Intela 13. generacji (Raptor Lake).

Procesory Intel Raptor Lake bez konieczności wymiany płyty głównej

Płyty główne z serii 600 będą pierwszymi na rynku konsumenckim obsługującymi pamięć RAM typu DDR5. Kompatybilność wsteczna jest zawsze mile widziana, ale często wiąże się też z pewnymi problemami. Po pierwsze, z koniecznością czekania aż producent wyda aktualizację BIOS-u, aby dodać obsługę nowych CPU, co może potrwać nawet kilka dodatkowych miesięcy. Co więcej, chociaż wiele płyt głównych takich marek jak MSI i Asus oferuje teraz funkcję BIOS Flashback, która pozwala zaktualizować BIOS bez zainstalowanego procesora, niektóre nadal wymagają zgodnego procesora umieszczonego wewnątrz, aby rozpocząć aktualizację, co może być kłopotliwe, jeśli już sprzedaliśmy swój model poprzedniej generacji komuś innemu.

Nowe informacje o Intel Alder Lake i Raptor Lake - 12. generacja do 16 rdzeni, 13. generacja do 24

Przypominamy, że nadchodząca 12. generacja CPU Intela (Alder Lake) oprócz 10 nm litografii i wsparcia dla DDR5 przynieść może także obsługę dla interfejsu PCI 5.0. Tu jednak część informatorów ma pewne wątpliwości i być może będziemy musieli poczekać, aż Raptor Lake wprowadzi obsługę dysków SSD PCIe 5.0 w 2022 r. i tegoroczna seria CPU przyniesie tylko PCIe 4.0, które dopiero w tym roku doczekało się wsparcia ze strony Intela. Chipsety Intela z serii 300 obsługiwały tylko dwie generacje procesorów, podczas gdy seria 400 dodała obsługę kolejnych dwóch, więc nie liczylibyśmy na to, że płyty główne z układami logiki z serii 600 zapewnią obsługę 14. generacji CPU Niebieskich.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Procesory Intel Raptor Lake bez konieczności wymiany płyty głównej

 0