Procesory Ryzen 7000 mogą wymagać wydajnych coolerów. Przecieki wskazują na wysokie temperatury

Procesory Ryzen 7000 mogą wymagać wydajnych coolerów. Przecieki wskazują na wysokie temperatury

Enthusiast Citizen podzielił się w chińskim serwisie Bilibili nowymi doniesieniami dotyczącymi wydajności termicznej procesorów AMD Ryzen 7000. Wygląda na to, że nadchodzące CPU Zen 4 będą wymagały mocnego chłodzenia, aby okiełznać ich temperatury.

Informator, który był bardzo wiarygodny w swoich wcześniejszych przeciekach, stwierdził, że procesory AMD Ryzen 7000 do komputerów stacjonarnych oparte na architekturze Zen 4 będą jednymi z najgorętszych chipów wyprodukowanych do tej pory. Jak na razie wspomina o dwóch konkretnych CPU, Ryzen 9 7950X i Ryzen 5 7600X. Należy pamiętać, że udostępniane informacje są oparte na próbkach ES/QS (inżynieryjna i kwalifikacyjna), więc ostateczne wyniki mogą się jednak różnić.

Informator ujawnia, że procesory AMD Ryzen 7000 będą jednymi z najgorętszych chipów wyprodukowanych do tej pory.

Procesory Ryzen 7000 mogą wymagać wydajnych coolerów. Przecieki wskazują na wysokie temperatury

Przechodząc do szczegółów, Enthusiast Citizen donosi, że AMD Ryzen 9 7950X będzie throttlingował  poniżej 5,0 GHz w intensywnych zadaniach, ponieważ jest wyposażony w próg termiczny 95℃ lub TjMax i będzie potrzebować mocnych coolerów, aby utrzymać układ poniżej tej wartości. Mówi się, że przy pełnym obciążeniu w podstawowej konfiguracji procesor zużywa do 230 watów mocy i działa w temperaturze do 95℃. W przypadku Ryzena 5 7600X wyglądać ma to podobnie, z tym że tutaj CPU zużywać ma do 120 W mocy przy pełnym obciążeniu i osiągać temp. do 90℃. Dla porównania, zdaniem tego samego źródła procesor Raptor Lake, Core i9-13900K, zużywać ma do 270 W i osiągać 82℃ przy zastosowaniu tej samej klasy chłodzenia i utrzymywał prędkość 5.3 GHz na wszystkich rdzeniach. 

Enthusiast Citizen sugeruje ponadto, że pod względem ceny AMD może tym razem nie mieć przewagi. Po pierwsze płyty główne X670E nie będą tanie, pamięci DDR5 wciąż są wyraźnie droższe od DDR4 i choć procesory AMD mogą być tańsze, to Intel będzie miał na tym etapie tańsze płyty B660 i moduły DDR4. 

Procesory Ryzen 7000 mogą wymagać wydajnych coolerów. Przecieki wskazują na wysokie temperatury

Portal WccfTech niejako potwierdza przecieki o wysokich temperaturach, gdyż podaje, że słyszał ze swoich źródeł o tym, że układy AMD Ryzen z serii 9 7000 pracują w temperaturze 92-94℃ przy użyciu wysokiej jakości chłodzenia cieczą (AIO 360 mm) w benchmarku w AIDA64. Po raz kolejny trzeba jednak zaznaczyć, że mowa tu o CPU w wersji QS. 

Na razie radzimy podchodzić do tych informacji z rezerwą, ale wszystko wyjaśni się połowie miesiąca, kiedy powinny pokazać się pierwsze recenzje procesorów Ryzen 7000. Nie da się jednak ukryć, że chiplety Zen 4 są mniejsze, ale jednocześnie gęściej upakowane od poprzedników, co rodzić może problemy termiczne.  

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Procesory Ryzen 7000 mogą wymagać wydajnych coolerów. Przecieki wskazują na wysokie temperatury

 0