Producenci filmowi żądają odcinania piratów od internetu i skłądają pozew w sądzie

Producenci filmowi żądają odcinania piratów od internetu i skłądają pozew w sądzie

Grupa prawie dwudziestu firm filmowych pozwała AT&T, największą na świecie firmę telekomunikacyjną, przed Sądem Okręgowym w Północnym Okręgu Teksasu w Stanach Zjednoczonych w związku z naruszeniem praw autorskich i naruszeniem ustawy DMCA.

Firmy, na czele z Voltage Holdings, proszą sąd o zatwierdzenie procesu z ławą przysięgłych, oskarżając AT&T o niepodjęcie wystarczających działań, aby powstrzymać swoich abonentów internetowych przed dostępem do „pirackich” treści na stronach z torrentami i innych..  Producenci pociągają do odpowiedzialności AT&T – które ma około 80 milionów klientów w Stanach Zjednoczonych – ponieważ zapewnia połączenia internetowe i adresy IP, w ten sposób „ułatwiając masowe piractwo” i, jak twierdzą powodowie, są tego świadomi.

Grupa prawie dwudziestu firm filmowych pozywa dostawców internetu, domagając się odszkodowania za naruszenie DMCA, umożliwianie piractwa oraz domaga się blokowania dostępu piratom oraz odcięcie portali takich jak RARBG, 1337x, The Pirate Bay i innych. W 2019 roku podobny pozew zakończył się odszkodowaniem w wysokości 1 mld USD.

Jak stwierdza pozew, firma Voltage i inne wysłały ponad 100 000 zawiadomień o naruszeniu przepisów do giganta telekomunikacyjnego, ale nie doczekały się odpowiedzi. Chcą, aby AT&T odcięło dostęp do internetu i blokowało dostęp do niektórych witryn, takich jak Pirate Bay. Zgłoszenie dalej twierdzi, że byłoby to „łatwe” działanie do podjęcia przez AT&T, ale firma tego nie robi, ponieważ czerpie zyski ze sprzedaży abonamentów internetowych i nie chce w ten sposób tracić klientów. W rzeczywistości AT&T w przeszłości zamykało konta osób wielokrotnie dokonywały naruszeń, ale nie w liczbach, które zadowalają firmę Voltage i resztę towarzystwa.

Filmowcy twierdzą, że AT&T ponosi odpowiedzialność prawną, naruszając federalne przepisy dotyczące piractwa (w szczególności cytowana jest amerykańska ustawa o prawach autorskich z 1976 r., podobnie jak ustawa Digital Millennium Copyright Act, DMCA). Skarga dotyczy również sposobu działania protokołu BitTorrent i chociaż przyznaje, że technologia może być wykorzystywana do udostępniania dowolnego rodzaju plików, „wielu” używa jej do celów pirackich. Dlatego firmy filmowe chcą, aby sąd nakazał AT&T zablokowanie stron, na których można uzyskać pliki torrent (ale które w rzeczywistości nie zawierają żadnych treści): RARBG, 1337x, The Pirate Bay, OxTorrent i YTS.

Ponadto powodowie chcą, aby AT&T wypłaciło im rzeczywiste i ustawowe odszkodowanie w wysokości milionów dolarów. Operator nie odpowiedział jeszcze na zarzuty, ale oczekuje się, że je zakwestionuje.

W 2019 roku Cox Communications otrzymało polecenie zapłaty miliarda dolarów odszkodowania wytwórniom płytowym. Cox odwołało się od decyzji, ale przygotowało to grunt pod podobne procesy sądowe. Oprócz AT&T, grupa pozwała ostatnio także Verizon - z takimi samymi zarzutami.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Producenci filmowi żądają odcinania piratów od internetu i skłądają pozew w sądzie

 0