Przyszły rok przyniesie dużą zmianę dla iPhone'ów. Apple może nie mieć wyboru

Przyszły rok przyniesie dużą zmianę dla iPhone'ów. Apple może nie mieć wyboru

Apple uparcie trzyma się swojego autorskiego portu Lightning dla iPhone'ów, co jest kłopotliwe dla użytkowników, szczególnie obecnie, kiedy USB-C jest już praktycznie powszechnym standardem w branży, przynajmniej dla urządzeń mobilnych. Wygląda jednak na to, że w nieodległej przyszłości gigant z Cupertino przesiądzie się w końcu na to popularne złącze, choć zapewne podyktowane będzie to dodatkową motywacją z zewnątrz. 

Popularny analityk Apple, Ming-Chi Kuo, który słynie ze sprawdzonych doniesień z obozu tego technologicznego giganta, napisał w środę na Twitterze, że Apple wypuści iPhone'a w drugiej połowie 2023 r. – prawdopodobnie iPhone'a 15 – który będzie korzystał z portu USB-C zamiast autorskiego złącza Lightning. Kuo oparł swoją prognozę na badaniu łańcucha dostaw. Analityk dodał, że przejście na USB-C może prowadzić do lepszych prędkości przesyłania i szybszego ładowania urządzeń Apple.

Apple podobno wypuści iPhone'a w drugiej połowie 2023 r. – prawdopodobnie iPhone'a 15 – który będzie korzystał z portu USB-C zamiast autorskiego złącza Lightning.

Apple znajduje się pod presją ze strony organów regulacyjnych i użytkowników, którzy domagają się iPhone'ów kompatybilnych z kablami USB-C, które wielu konsumentów już posiada. Niemal cała branża mobilna, od konkurencyjnych smartfonów po konsolę Nintendo Switch, już od lat korzysta z tego złącze, czyniąc z USB-C obowiązujący standard. Nawet MacBooki i iPady używają już tej bardziej popularnej alternatywy. iPhone to ostatni bastion złącza Lightning. Co prawda, wiele osób liczyło na to, że zmiana nastąpi jeszcze w tym roku, ale w przypadku Apple tego typu transformacje trwają jednak dłużej, więc będziemy musieli poczekać jeszcze ok. półtora roku. 

Mimo że będzie to pierwszy oficjalny iPhone Apple z USB-C, to jednak całkiem niedawno widzieliśmy już telefony tego producenta wyposażone w takowy port. Pod koniec ubiegłego roku szwajcarski modder stworzył iPhone'e z portem USB-C, a następnie opublikował instrukcje dotyczące procedury, gdyby ktoś samodzielnie chciał dokonać podobnej podmiany. 

Co warto podkreślić, przesiadka Apple może nie wynikać z woli producenta, ale presji, choćby Unii Europejskiej, która jest o krok od wprowadzenia znormalizowanych ładowarek do urządzeń elektronicznych. Jeśli stosowne prawo zostanie zatwierdzone, może zmusić Apple do wprowadzenia w iPhone'ach złączy USB-C. Niezależnie jednak od przyczyn, taka zmiana powinna wyjść wszystkim na dobre, gdyż oznaczać będzie mniej śmieci elektronicznych i mniej kabli w naszych domach. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Przyszły rok przyniesie dużą zmianę dla iPhone'ów. Apple może nie mieć wyboru

 0