Qualcomm prezentuje Snapdragona 6 Gen 1 i 4 Gen 1 - nowa genercja SoC dla tańszych smartfonów

Qualcomm prezentuje Snapdragona 6 Gen 1 i 4 Gen 1 - nowa genercja SoC dla tańszych smartfonów

Qualcomm oficjalnie ogłosił swoje chipsety, czyli Snapdragon 6 Gen 1 dla smartfonów klasy średniej i Snapdragon 4 Gen 1 dla budżetowych telefonów. Ten pierwszy SoC jest oparty na 4 nm procesie technologicznym, podczas gdy tańszy Snapdragon 4 Gen 1 bazuje na starszej, 6 nm, litografii. Oczekuje się, że pierwsze urządzenia napędzane Snapdragonem 6 Gen 1 pojawią się w pierwszym kwartale 2023 roku, podczas gdy Snapdragon 4 Gen 1 zadebiutuje jeszcze w tym kwartale.

Niestety, Qualcomm nie podzielił się pełną specyfikacją procesorów, więc wiemy tylko, że główne rdzenie Snapdragona 6 Gen 1 rozpędzać będą się do 2,2 GHz, podczas gdy maksymalne częstotliwości CPU w 4 Gen 1 dochodzą do 2,0 GHz. Oba chipy oferują osiem rdzeni, ale architektura i konfiguracja ich rdzeni z podziałem na poszczególne klastry nie zostały potwierdzone. Nie ma również wzmianki o zastosowanych procesorach graficznych Adreno.

Snapdragon
 

Qualcomm zdradził jedynie, że Snapdragon 6 Gen 1 zapewni 35% wzrost wydajności graficznej, a także 40% skok wydajności obliczeniowej, ale producent nie powiedział, czego używa jako odniesienia. Snapdragon 4 Gen 1 zapewniać ma z kolei o 15% szybszy procesor i o 10% mocniejsze GPU. Zakładamy, że to porównanie dotyczy Snapdragona 480/480+, ponieważ firma nie ma obecnie innych chipsetów z serii 400.

Snapdragon 6 Gen 1
 

Snapdragon 6 Gen 1 jest wyposażony w 12-bitowy procesor przetwarzania obrazu (ISP) Spectra Triple obsługujący natywne przechwytywanie obrazu HDR i aparaty o rozdzielczości do 200 MP. Filmy HDR są również obsługiwane. Nie zabrakło także wsparcia ze strony sztucznej inteligencji, a chipset wykorzystuje silnik Qualcomm AI 7. generacji, pomagający w uzyskaniu efektu bokeh oraz ogólnej optymalizacji wydajności i energii. Ponadto Snapdragon 6 Gen 1 zapewnia łączność Wi-Fi 6E, a także modem Snapdragon X62 5G czwartej generacji.

Snapdragon 4 Gen 1
 

Silnik AI firmy Qualcomm jest również używany w SD 4 Gen 1, ale nie jest to najnowsza wersja. Nowe układy mogą obsługiwać wyświetlacze 120 Hz FHD+ z Variable Rate Shading. ISP Spectra Triple w SD 4 Gen 1 odpowiada za odszumianie, wykorzystując technologię Multi-frame Noise Reduction i może obsługiwać aparaty o rozdzielczości 108 MP. Łączność 5G również jest tu dostępna za pośrednictwem modemu Snapdragon X51 5G, ale ten układ nie ma obsługi Wi-Fi 6E. Snapdragon 4 Gen 1 zadebiutuje w nadchodzącym smartfonie iQOO Z6 Lite i będzie dostępny na całym świecie przed końcem tego kwartału, czyli za trzy tygodnie.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Qualcomm prezentuje Snapdragona 6 Gen 1 i 4 Gen 1 - nowa genercja SoC dla tańszych smartfonów

 0