"Przewaga AMD dobiegła końca". "Intel powrócił". Firma stawia na sukces Alder Lake i Sapphire Rapids

"Przewaga AMD dobiegła końca". "Intel powrócił". Firma stawia na sukces Alder Lake i Sapphire Rapids

Dyrektor generalny Intela, Pat Gelsinger, oświadczył, że "Intel powraca". W wywiadzie Gelsinger zdawał się całkowicie nie przejmować rosnącym udziałem AMD w rynku, ich popularniejszymi i często lepszymi procesorami do gier i stacji roboczych w 2021 r., ani rosnącym znaczeniem układów opartych na Arm. Gelsinger nie zwraca na to uwagi, twierdząc, że procesory  Alder Lake i Sapphire Rapids zapewnią firmie całkowitą dominację.

Od 2019 r. AMD odnotowuje rekordowy wzrost udziału w rynku w stosunku do Intela. W styczniu tego roku AMD wyprzedziło Intela pod względem udziału w rynku procesorów do komputerów stacjonarnych po raz pierwszy od 15 lat. Pat Gelsinger z uznaniem wypowiadał się o wzroście wydajności procesorów Ryzen i udziałach AMD w rynku. "AMD wykonało solidną pracę w ciągu ostatnich kilku lat. Nie zlekceważymy ich dobrej pracy, którą wykonali" – powiedział. "Ale to już koniec, bo nadchodzą Alder Lake i Sapphire Rapids".

Dyrektor generalny Intela, Pat Gelsinger, jest przekonany o sukcesie procesorów Alder Lake i Sapphire Rapids. Jak sam podkreśla "Intel powrócił".

Nowe procesory Alder Lake będą próbować znaleźć swoje miejsce niemal w każdym segmencie urządzeń konsumenckich z TDP od 9 W do 125 W, oferując łącznie do 16 rdzeni i 24 wątków w segmencie komputerów stacjonarnych. Intel postawił na architekturę hybrydową, łącząc do 8 rdzeni Golden Cove o wysokiej wydajności, które oferują 16 wątków oraz do 8 rdzeni / 8 wątków Gracemont o wysokiej efektywności energetycznej, które będą wykorzystywane przy mniej obciążających zadaniach. Sama specyfikacja nie oddaje jednak znaczenia Alder Lake. Starszy wiceprezes Intela i dyrektor generalny Accelerated Computing Systems and Graphics Group - Raja Koduri - określił to jako największą zmianę w architekturze x86 od ponad dekady. Alder Lake  to odpowiedź zarówno na układy AMD, jak i te oparte na Arm.

Sapphire Rapids to z kolei nowa oferta Xeon Scalable, która ma zmienić trendy i zepchnąć coraz popularniejsze AMD EPYC z powrotem na margines. Intel oprócz bardzo ambitnych planów ma jeszcze jednego asa w rękawie - własne fabryki, dzięki czemu nie są ograniczeni przez moce produkcyjne podwykonawców, co jest problemem u AMD. "Intel powrócił" – powiedział Gelsinger. "Są to najlepsze produkty w swojej kategorii. Mamy najlepszą sytuację podaży. Dysponujemy zasobami oprogramowania najlepszej jakości (...)".

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: "Przewaga AMD dobiegła końca". "Intel powrócił". Firma stawia na sukces Alder Lake i Sapphire Rapids

 0