Radeon RX 7900 XTX miał stawać w szranki z GeForcem RTX 4090, ale AMD usunęło stosowny slajd

Radeon RX 7900 XTX miał stawać w szranki z GeForcem RTX 4090, ale AMD usunęło stosowny slajd

W wywiadzie dla PC World, główny architekt rozwiązań dla graczy w AMD, Frank Azor, wyjaśnił, z jaką kartą graficzną Radeon 7900 XTX będzie konkurować. Według Czerwonych ich flagowiec zmierzy się bezpośrednio z GeForcem RTX 4080 od NVIDII, a nie droższym, ale też wyraźnie wydajniejszym GeForcem RTX 4090. Jednak przypis końcowy w prezentacji AMD z 3 listopada odnosi się do slajdu z porównaniem do RTX 4090, który wydaje się być usunięty.

Niedawna zapowiedź nowej generacji kart graficznych AMD, opartych na architekturze RDNA 3, spotkała się z mieszanką zarówno podekscytowania i sceptycyzmu ze strony fanów i krytyków. Podczas gdy wielu chwaliło AMD za ich innowacje i osiągnięcia przy użyciu nowej technologii opartej na chipletach, inni szybko zauważyli, że Czerwoni nie mają bezpośredniej konkurencji dla nowej, flagowej karty GeForce RTX 4090 od Zielonych.

Przypis końcowy w prezentacji kart Radeon RX 7900 z 3 listopada odnosi się do slajdu z porównaniem do RTX 4090.

Frank Azor z AMD jako jeden z pierwszych wyjaśnił stanowisko firmy w swoim wywiadzie dla PCWorld po oficjalnej prezentacji, gdzie stwierdził wprost, że Radeon RX 7900 XTX za 999 USD jest konkurentem dla GeForce'a RTX 4080 i nie ma stawać w szranki z prawie 60% droższym flagowcem NVDII. Wygląda jednak na to, że początkowo producent miał inne plany. 

W piątek Computerbase.de zaktualizował poprzedni artykuł omawiający nowe karty graficzne AMD z serii 7900 jako konkurencję dla GeForce'ów RTX 4080. Redakcja zwróciła uwagę na przeoczenie w prezentacji AMD z 3 listopada, które wyraźnie odnosi się do testów AMD na „podobnie skonfigurowanym systemie” wyposażonym w GeForce'a RTX 4090.

Radeon RX 7900 XTX miał być stawać w szranki z GeForcem RTX 4090, ale AMD usunęło stosowny slajd

Zgodnie ze slajdem z przypisami końcowymi (konkretnie przypis końcowy RX-841) firma odnosi się informacji, których nie było w ostatecznej prezentacji. Notatka o pominiętym slajdzie wydaje się wskazywać, że AMD mogło w pewnym momencie próbować porównać wydajność Radeona RX 7900 XTX z topowym modelem NVIDII. O ile biorąc pod uwagę czystą wydajność, model Zielonych wypadałby wyraźnie lepiej, tak już w przeliczeniu liczby klatek na sekundę na dolara, sytuacja mogłaby wyglądać zgoła inaczej. Nie jest tajemnicą, że firmy zestawiają dane marketingowe tak, aby przedstawiać swoje produkty w jak najlepszy sposób. Wydaje się jednak, że ostatecznie AMD chciało uniknąć takich porównań, dlatego usunęło je ze swojej prezentacji. 

 

Premiera kart graficznych AMD Radeon RX 7900 jest zaplanowana na 13 grudnia. Czekamy zatem na pełne recenzje.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Radeon RX 7900 XTX miał stawać w szranki z GeForcem RTX 4090, ale AMD usunęło stosowny slajd

 0