REvil to jedna z groźniejszych grup zajmujących się atakami ransomware, która sławę zyskała w 2021 roku za sprawą ataków przeprowadzonych na infrastrukturę Kaseya oraz JBS. Bitdefender zdołał jednak opracować narzędzie deszyfrujące mające walczyć z ransmoware REvil.
Bitdefender współpracując z organami ścigania udostępnił za darmo oprogramowanie, którego zadaniem jest pomóc ofiarom REvil. Firma nie może jednak ustalić z kim dokładnie działa ze względu na nadal prowadzone śledztwo w sprawie tej grupy hakerów. Rozwiązanie opracowane przez producenta programów antywirusowych to deszyfrator odblokowujący pliki w dowolnym systemie zaszyfrowane przed 13 lipca 2021 roku. Dlaczego ta data jest graniczna? Otóż nowa wersja ransomware pozostaje odporna na działania Bitdefendera i opracowano je tak, żeby programiści nie mogli go odszyfrować.
Bitdefender opracował darmowy deszyfrator, który jest w stanie walczyć z ransomware REvil.
On the same day that a decryptor is released, REvil lists a new victim. pic.twitter.com/ESWcNvHj9G
— Brett Callow (@BrettCallow) September 16, 2021
Deszyfrator jest skuteczny, co potwierdzają firmy, które z niego skorzystały, odzyskując dostęp do plików. Mimo tego REvil nie poddaje się i zamierza atakować kolejne ofiary, licząc na zarobek. W ostatnim czasie wiele wskazywało na to, że hakerzy przestali działać, ponieważ Unknown (główny przedstawiciel grupy) oraz Happy Blog oferujący sprzedaż danych przestali dawać oznaki życia od 13 sierpnia, jednak cyberprzestępcy już mają przeprowadzać nowe ataki. Przypomnijmy, że w lipcu przeprowadzono atak na infrastrukturę Kaseya dający dostęp do informacji o podmiotach z całego świata. REvil zaoferował udostępnienie deszyfratora za 70 milionów dolarów.
Niestety ataki ransomware to pewna plaga internetu. Jakiś czas temu informowaliśmy o Gigabyte, który padł padł ofiarą ataku ransomware, w wyniku którego wykradziono, w tym zaszyfrowano 112 GB danych należących do przedsiębiorstwa, natomiast uderzenie nastąpiło w serwery umieszczone w głównej siedzibie korporacji. Wśród zdobytych danych znajduje się m.in. korespondencja z NVIDIĄ, Intelem, AMD czy American Megatrends, a także poufna dokumentacja do wglądu wyłącznie dla pracowników.
Zobacz także:
- Ile Polak musi pracować, by zarobić na iPhone'a 13? Podpowiedź - Dużo więcej niż sąsiedzi
- Chińske GPU o wydajności GTX 1080 już gotowe. Układ JM9271 może trafić do masowej produkcji
- 4 na 10 osób uprawiałoby seks z robotem. Mężczyźni są bardziej otwarci na AI
Pokaż / Dodaj komentarze do: Ransomware REvil unieszkodliwiony? Bitdefender opracował deszyfrator