Resizable BAR przetestowany na GeForce RTX 3090. Wiemy, na jaki wzrost wydajności możemy liczyć

Resizable BAR przetestowany na GeForce RTX 3090. Wiemy, na jaki wzrost wydajności możemy liczyć

Teraz kiedy producenci kart graficznych zaczęli już udostępniać wsparcie dla technologii Resizable BAR na kolejnych modelach GeForce RTX 30, możemy przekonać się, jaki jest jej wpływ na wydajność. Z naszego testu modelu GeForce RTX 3060 dowiadujemy się, że średni przyrost wydajności w tym przypadku wynosi zaledwie 2,1%, a teraz jeden z użytkowników chińskiego forum Chiphell sprawdził, jak sprawa się ma w przypadku GeForce’a RTX 3090. Tu również rezultaty nie są imponujące, ale darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda, dlatego nawet kilka dodatkowych klatek na sekundę zawsze przywitamy z szeroko otwartymi ramionami. Warto odnotować, że jak na razie jedynie firmy GALAX i Gainward udostępniły stosowne BIOS-y ze wsparciem dla Resizable BAR na kartach graficznych GeForce RTX 3090, RTX 3080, RTX 3070 i RTX 3060 Ti i technologia szeroko dostępna jest tylko na GeForcie RTX 3060. 

Jeden z użytkowników chińskiego forum Chiphell sprawdził, jakie korzyści przynosi Resizable BAR w przypadku GeForce’a RTX 3090.

Resizable BAR przetestowany na GeForce RTX 3090. Wiemy, na jaki wzrost wydajności możemy liczyć

Warto też dodać, że Resizable BAR w przypadku produktów NVIDII wspierane jest tylko na modelach z rodziny Ampere, a jeśli chodzi o platformy, to potrzebować będziemy płyt głównych AMD lub Intela z serii 400 lub 500. Jeśli zaś chodzi procesory, to wymagane są Ryzeny z rodziny Zen 3 lub układy Intel Comet Lake lub Rocket Lake. Większość producentów wypuściła już stosowny firmare dla swoich MOBO, więc wsparcie nie powinno stanowić problemu, przynajmniej w tym zakresie. Platforma testowa użytkownika Chiphell składała się z procesora Ryzen 9 5950X, 32 GB pamięci RAM i karty graficznej GeForce RTX 3090 Founders Edition. Wszystkie testy przeprowadzono zaś w rozdzielczości 4K (3840 × 2160 pikseli), co w przypadku tego GPU ma sens. 

Na chwilę obecną jedynie kilka gier wspiera Resizable BAR na kartach Ampere i ta krótka lista składa się z: Assassin's Creed Valhalla, Battlefield V, Borderlands 3, Forza Horizon 4, Gears 5, Metro Exodus, Red Dead Redemption 2 i Watch Dogs: Legion. Użytkownik przetestował wszystkie poza Battlefield V, gdyż ten nie posiada wbudowanego benchmarku. Zgodnie z wynikami Resizable BAR zapewnia GeForce RTX 3090 wzrost wydajności od 1,2% do 4,8%, w zależności od gry. Średnio jest to więc 3,2%. Oczywiście istnieją tytuły, takie jak Metro Exodus, które w ogóle zdają się nie czerpać korzyści z Resizable BAR. Choć wzrost jest niewielki, to jednak otrzymujemy go bez żadnych kosztów, więc włączenie Resizable BAR nie zaszkodzi. Użytkownik Chiphell przeprowadził swoje testy w 4K, więc wzrost wydajności może być wyższy przy niższych rozdzielczościach 1440p i 1080p, ponieważ karta graficzna będzie miała mniej wąskich gardeł.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Resizable BAR przetestowany na GeForce RTX 3090. Wiemy, na jaki wzrost wydajności możemy liczyć

 0