Rosja domaga się od technologicznych gigantów otwarcia lokalnych oddziałów do końca roku

Rosja domaga się od technologicznych gigantów otwarcia lokalnych oddziałów do końca roku

Rosja domaga się, aby zagraniczni giganci technologiczni otwierali swoje placówki w jej granicach. Reuters twierdzi, że rosyjski regulator telekomunikacyjny Roskomnadzor wezwał 13 zagranicznych, w większości amerykańskich firm do oficjalnej obecności na terenie Rosji do początku 2022 r.

Żądanie od gigantów technologicznych otwarcia swoich oficjalnych biur na terenie Rosji wynikać ma z prawa, które weszło w życie 1 lipca. Lista zawiera najbardziej znane firmy z naszej branży, takie jak Apple, Google, Meta (Facebook), Telegram, TikTok i Twitter. Nowe rosyjskie prawo wymaga lokalnych biur dla „firm internetowych” z ponad 500 000 użytkownikami dziennie. Niektóre firmy mają już na miejscu biura, ale przepisy nie są do końca jasne, co stanowi o oficjalnej obecności na terenie Rosji. Podmioty uznane za naruszające prawo mogą podlegać całkowitym zakazom lub ograniczeniom dotyczącym reklam, gromadzenia danych i przelewów pieniężnych, co praktycznie oznaczałoby koniec ich działalności w tym kraju.

 Rosja domaga się, aby zagraniczni giganci technologiczni otwierali swoje placówki w jej granicach.

Rosja domaga się od technologicznych gigantów otwarcia lokalnych oddziałów do końca roku

Jak można się domyślać, istnieje obawa, że ​​Rosja może wykorzystać prawo do sprawowania większej kontroli nad tymi firmami i ich treściami. Na przykład, władze tego kraju wielokrotnie ścierały się w przeszłości z Apple, wliczając w to grzywnę za rzekome nadużycie dominującej pozycji App Store — to prawo może dać urzędnikom większą siłę nacisku. Posunięcie to może również pomóc Rosji wywierać presję na firmy, aby cenzurowały treści, które rząd uważa za niedopuszczalne, takie jak posty w mediach społecznościowych popierające opozycję polityczną wobec reżimu Putina.

Sytuacja technologicznych gigantów już nie było łatwa w tym kraju, a teraz wydaje się jeszcze bardziej komplikować. Rosja jest znaczącym rynkiem, na którego utratę niektóre firmy nie zawsze mogą sobie pozwolić, ale uwzględnienie prośby może również oznaczać wprowadzenie cenzury i innych ograniczeń podstawowych praw. Firmy mogą wkrótce być zmuszone do podejmowania bardzo trudnych decyzji, niezależnie od tego, na jakie podejście się zdecydują. 

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rosja domaga się od technologicznych gigantów otwarcia lokalnych oddziałów do końca roku

 0