Rynek komputerów zalicza największy spadek od lat

Rynek komputerów zalicza największy spadek od lat

Popyt na sprzęt komputerowy spada w najszybszym tempie od blisko dekady i można uznać, że dwuletni boom wywołany pandemią COVID-19 dobiegł końca. Do sytuacji przyczyniły się obecne zawirowania na świecie.

Według danych analityków Gartner Inc., dostawy komputerów w drugim kwartale spadły o 12,6% w stosunku do poprzedniego roku, co oznacza największy spadek od dziewięciu lat. Firma podaje, iż producenci technologiczni dostarczyli na rynek 72 miliony PC w okresie od kwietnia do czerwca i jest to regres względem 82,4 milionów z zeszłego roku. "Spadek, który zaobserwowaliśmy w pierwszym kwartale 2022 r., przyspieszył w drugim kwartale, napędzany trwającą niestabilnością geopolityczną wywołany rosyjską inwazją na Ukrainę, presją inflacyjną i gwałtownym spadkiem zainteresowania Chromebookami" – powiedział Mikako Kitagawa, dyrektor ds. badań w firmie Gartner.

Rynek komputerów odnotował największy spadek od lat.

Rynek PC

International Data Corp. ujawniła, że spadek sprzedaży urządzeń na całym świecie w ujęciu rok do roku wyniósł około 15,3%. Warto zauważyć, iż obie firmy analityczne nieco inaczej liczą dane. Przez około dwa lata konsumenci rzucali się na sprzęt komputerowy ze względu na pandemię koronawirusa oraz globalne obostrzenia i konieczność dostosowania się do pracy/nauki zdalnej. Jednym z bardziej pożądanych wówczas urządzeń były kamerki internetowe, słuchawki czy laptopy. Teraz producenci tacy jak HP Inc. HPQ i Dell Technologies ostrzegają, że zapotrzebowanie klientów na sprzęt maleje.

"Lęki przed recesją wciąż narastają i osłabiają popyt w różnych segmentach" - powiedział Jitesh Ubrani, kierownik ds. badań IDC. Jednak pandemiczny popyt na komputery był tak silny, że nawet przy ostatnich spadkach ogólny poziom dostaw utrzymuje się powyżej poziomów sprzed pandemii, uważa IDC. Zarówno Gartner, jak i IDC podali, że trzej najwięksi globalni dostawcy komputerów PC, Lenovo, HP i Dell, odnotowały spadek liczby dostaw w drugim kwartale. Według Gartnera, amerykański rynek komputerów PC skurczył się o 17,5%, głównie z powodu spadku sprzedaży Chromebooków. Z drugiej strony nadal spadają ceny pamięci DRAM, co jest akurat z korzyścią dla klientów.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rynek komputerów zalicza największy spadek od lat

 0