GeForce RTX 4070 może oferować wydajność na poziomie GeForce'a RTX 3090 Ti

GeForce RTX 4070 może oferować wydajność na poziomie GeForce'a RTX 3090 Ti

Dużymi krokami zbliżamy się do premiery nowej generacji kart graficznych zarówno od AMD, jak i NVIDII i z przecieków wynika, że karty nowej generacji przyćmią modele tej generacji zarówno pod względem wydajności, jak i zużycia energii.

O ile wydajność procesorów zwykle rośnie z każdą kolejną generacją, przeważnie o kilka do kilkunastu procent, tak w przypadku GPU zawsze spodziewamy się dużo większego skoku generacyjnego. Jest kilka powodów takiego stanu rzeczy, choćby fakt, że nowe architektury GPU otrzymujemy obecnie co kilka lat, a poza tym obciążenia grafiki są zadaniem masowo równoległym i łatwo je przyspieszyć, po prostu układając więcej funkcjonalnych jednostek w procesorze równoległym.

kopite7kimi stwierdził, że wydajność nadchodzącego GPU AD104 (Ada Lovelace) od NVIDII jest mniej więcej taka sama jak jego obecnego flagowego procesora graficznego Ampere, czyli GA102.

GeForce RTX 4070 może oferować wydajność na poziomie GeForce'a RTX 3090 Ti

i zaufany informator, znany jako kopite7kimi, stwierdził, że wydajność nadchodzącego GPU AD104 (Ada Lovelace) od NVIDII jest mniej więcej taka sama jak jego obecnego flagowego procesora graficznego Ampere, czyli GA102. Aby lepiej zobrazować sytuację trzeba wyjaśnić, że GA102 to GPU używane w kartach GeForce RTX 3080, RTX 3080 Ti, RTX 3090 i RTX 3090 Ti. Jest to największy układ Ampere, który jest używany w grafikach GeForce. Tymczasem AD104 jest trzecim co do wielkości procesorem Ada Lovelace, za AD103 i AD102. Zgodnie z ujawnionymi wcześniej informacjami, to właśnie to GPU będzie napędzać GeForce'a RTX 4070 i powiązane z nim produkty. Mając to na uwadze, kopite7kimi zasadniczo sugeruje, że GeForce RTX 4070 będzie tak szybki jak karty oparte na układzie GA102.

Nie znamy jednak szczegółów i zakładamy, że kopite7kimi mówi o w pełni włączonych wersjach obu GPU. Jeśli spojrzymy na ich specyfikacje, wydaje się to trochę mało prawdopodobne, ale nie niemożliwe. Układy Ada Lovelace mają oferować znacznie wyższe częstotliwości taktowania niż Ampere, częściowo dzięki znacznemu skurczeniu kości, co jest m.in. zasługą niższego procesu produkcyjnego. Znacznie wyższy zegar rdzenia i zwiększona pojemność pamięci podręcznej Ady Lovelace mogą nadrobić różnicę w jednostkach funkcjonalnych. Jeśli się to potwierdzi, będzie to imponujące osiągnięcie, biorąc pod uwagę, że RTX 3090 Ti jest modelem za 1999 USD, podczas gdy GeForce RTX 4070 prawdopodobnie będzie wyceniony na 499 USD (a przynajmniej na to liczymy).

Niestety, informacje te w dużej mierze to tylko spekulacje i domysły i musimy poczekać na oficjalne ogłoszenie ze strony NVIDII i jej partnerów, aby je zweryfikować. Przypominamy, że premiery pierwszych kart graficznych z rodziny Ada Lovelace spodziewamy się na przełomie trzeciego i czwartego kwartału, a w pierwszej kolejności otrzymać mamy właśnie nowy flagowy model GeForce RTX 3090. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: GeForce RTX 4070 może oferować wydajność na poziomie GeForce'a RTX 3090 Ti

 0