Ryzen 6000 i 7000 - nowe przecieki na temat mobilnych APU

Ryzen 6000 i 7000 - nowe przecieki na temat mobilnych APU

Użytkownik Twittera znany jako Greymon55 jest ostatnio bardzo aktywny i co chwilę dostarcza nam nowych informacji na temat nadchodzących produktów AMD i NVIDII. Tym razem skupił się na kolejnych generacjach mobilnych procesorów Czerwonych do high-endowych serii laptopów.

Intel niedługo wprowadza na rynek serię mobilną Alder Lake-P z maksymalnie 14 rdzeniami opartymi na heterogenicznej architekturze, łączącymi rdzenie Performance i Efficient. Wszystko wskazuje na to, że AMD nie od razu zareaguje na zwiększenie liczby rdzeni przez Niebieskich i nadchodząca seria Rembrandt-H nadal będzie ograniczona do 8 rdzeni. Jednak do końca 2022 roku powinniśmy usłyszeć znacznie więcej o następcy mobilnej serii Ryzen 6000, czyli Phoenix-H i Raphael-H.

Informator Greymon55 wyjaśnia, czego można się spodziewać w przypadku serii AMD Ryzen 7000, w tym Phoenix-H z 8 rdzeniami i 16 wątkami.

 

Informator Greymon55 wyjaśnia, czego można się spodziewać w przypadku serii AMD Ryzen 7000, w tym Phoenix-H z 8 rdzeniami i 16 wątkami, które będą oferowane z limitem mocy poniżej 40 W oraz chipów Raphael-H z 16 rdzeniami i 32 wątkami o mocy powyżej 45 W. Obie serie mają wykorzystywać 5 nm mikroarchitekturę Zen 4.

Do połowy października tego roku nie było wiadomo, że AMD planuje wykorzystać swoje desktopowe chipy w segmencie mobilnym. Wygląda na to, że te plany mogły zostać wprowadzone dopiero niedawno, kiedy zaczęły pojawiać się pierwsze przecieki na temat mobilnych układów Intel Alder Lake-S. Alder Lake-P, które jest ograniczone do 6 dużych rdzeni i 8 wydajnych, nie będzie najwyższą serią w segmencie laptopów od Intela, ponieważ zgodnie z plotkami Niebiescy także zamierzają wykorzystać desktopowe chipy Alder Lake-S w mobilnym segmencie. Tym samym mobilna oferta Intela może zawierać do 8 rdzeni Performance i 8 rdzeni Efficient, czemu AMD Rembrandt nie będzie w stanie się przeciwstawić.

Ryzen 6000 i 7000 - nowe przecieki na temat mobilnych APU

Chociaż kryptonim Raphael jest powszechnie kojarzony z serią procesorów do komputerów stacjonarnych, informacja, że procesory o tej nazwie kodowej mogą pojawić się w segmencie urządzeń mobilnych, jest w rzeczywistości dość stara. W marcu 2020 roku pojawił się slajd przedstawiający Raphaela, który wspomniał, że pojawi się on w mainstreamowych/wydajnych seriach komputerów stacjonarnych, a także w wariancie dla laptopów do gier o mocy do 65 W.

Nie jest jasne, czy desktopowy  Raphael nadal będzie ograniczony do 16 rdzeni, ponieważ jeśli wykorzysta budowę chipletu, to AMD będzie miało sporo swobody w tym zakresie. Specyfikacje następców, czyli Granite Ridge i Strix Points, nie są obecnie znane, jednak obie serie mają wykorzystywać kombinację 3 nm rdzeni Zen 5 i 5 nm Zen 4D, które jak twierdzi Greymon55 nie są tymi samymi rdzeniami, które zastosowano w dopiero co ogłoszonych procesorach Bergamo (Epyc Cloud) z maksymalnie 128 rdzeniami Zen 4C (zoptymalizowanymi pod kątem chmury).

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ryzen 6000 i 7000 - nowe przecieki na temat mobilnych APU

 0