Samsung i SK Hynix kończą z DDR3. Wiele z tańszych urządzeń podrożeje

Samsung i SK Hynix kończą z DDR3. Wiele z tańszych urządzeń podrożeje

Samsung i SK Hynix to dwaj najwięksi producenci DRAM na świecie, którzy ogłosili, że już wkrótce zaprzestaną produkcji starszego typu pamięci DDR3. Zmiana ta niestety wpłynie na ceny wielu tańszych urządzeń, które wciąż korzystają z DDR3.

Samsung i SK Hynix ogłosili, że wkrótce całkowicie wstrzymają produkcję pamięci DDR3. Zamówienia od klientów Samsunga będą przyjmowane jedynie do końca tego roku, a w 2023 roku będą one realizowane. Po tym czasie Koreańska firma całkowicie przestawi się na nowsze technologie. W sprzedaży przez jakiś czas będą dostępne jeszcze leżaki magazynowe, ale koniec produkcji oznacza, że już wkrótce DDR3 odejdzie do lamusa. Oprócz dwóch gigantów branży, również mniejsi gracze jak Nanya Technology, Winbond Electronics oraz firmy, które nie produkują własnych kości Etron Technology i Elite Semiconductor Memory Technology (ESMT) również nie będą wkrótce realizować zamówień na DDR3 - choć patrząc globalnie, firmy te nie wpływają znacznie na sytuację rynkową.

Koniec produkcji, wzrost cen i w efekcie wymuszone przejście na DDR4 spowoduje podwyżki cen wielu tanich urządzeń jak routery, punkty dostępowe i budżetowe laptopy.

Serwis DigiTime donosi, że Samsung wycofa wszystkie typu popularnych pamięci o pojemnościach 1 GB, 2 GB i 4 GB. Podobnie uczyni SK Hynix, chociaż wciąż nie ma jasno określonej daty zaprzestania produkcji. Producenci tańszych urządzeń z pewnością mają zapasy, jednak nie starczą one na długo. Po zaprzestaniu produkcji będą oni zmuszeni przestawić się na DDR4, bądź zwrócić się do Microna. Producent ten może wykorzystać widmo niedoborów pamięci DDR3, bo nie dość, że nie zapowiedział zakończenia produkcji DDR3, to nieoficjalnie mówi się o stanowisku odwrotnym do Samsunga i reszty.  

Pamięć DDR3 nie jest już montowana w nowych i wydajnych komputerach, jednak ze względu na atrakcyjną cenę, układy te są wciąż wykorzystywane w tanich routerach, punktach dostępowych i wielu urządzeniach IoT, a nawet budżetowych laptopach i smartfonach. Urządzenia te nie potrzebują dużych pojemności pamięci, a ich jednym z najważniejszych atutów ma być cena. Wycofanie się Samsunga i SK Hynix z produkcji DDR3 ma zwiększyć koszt pamięci nawet o 10%, a w dalszej perspektywie wymusi przejście na DDR4. Wiele z obecnych urządzeń mogło być produkowanych w niezmienionej formie jeszcze przez lata. Wymuszenie zmian w typie pamięci odbije się niestety na kieszeni kupujących. Dotąd sądzono, że klienci przemysłowi wymuszą dalszą produkcję DDR3, jednak najwyraźniej nic z tego. Analitycy rynków z TrendForce zauważają, że "gwałtownie zmniejszająca się podaż" konsumenckich pamięci RAM DDR3 podniesie ceny nawet o 5% już w nadchodzącym kwartale, a to dopiero początek.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung i SK Hynix kończą z DDR3. Wiele z tańszych urządzeń podrożeje

 0