Samsung ogłasza UFS 4.0 - nowy standard pamięci na dane jest dwukrotnie szybszy od poprzednika

Samsung ogłasza UFS 4.0 - nowy standard pamięci na dane jest dwukrotnie szybszy od poprzednika

Chociaż pojemność pamięci smartfona jest jednym z najważniejszych dla konsumenta aspektów, to nie można zapominać o prędkości zastosowanych kości. Większość smartfonów z Androidem (i wiele urządzeń elektronicznych) korzysta z nośników UFS (Universal Flash Storage), a najnowsze flagowe stawiają na UFS w wersji 3.0 lub 3.1, ale nadchodzi nowa generacja, która przyniesie dużą poprawę wydajności. 

Samsung przedstawił nowy standard UFS 4.0, który wykorzystuje pamięć Samsung V-NAND Gen 7 i autorski kontroler koreańskiego producenta. Takie połączenie przekładać ma się na prędkość odczytu sekwencyjnego do 4200 MB/s i szybkość zapisu sekwencyjnego do 2800 MB/s - mówimy więc o prędkościach bardzo szybkich dysków SSD. Nowa technologia pamięci masowej zapewni również 46% poprawę efektywności energetycznej w zakresie prędkości odczytu sekwencyjnego w porównaniu z poprzednią generacją, co ma niebagatelne znaczenie dla czasu pracy urządzeń mobilnych. 

Samsung przedstawił nowy standard UFS 4.0, który wykorzystuje pamięć Samsung V-NAND Gen 7 i autorski kontroler koreańskiego producenta.

UFS 4.0 obsługuje prędkość do 23,2 Gb/s na linię, co stanowi dwukrotny wzrost w porównaniu z UFS 3.1. Samsung chwali się, że „przepustowość jest idealna dla smartfonów 5G wymagających ogromnej ilości przetwarzania danych” i oczekuje, że technologia zostanie zastosowana w urządzeniach VR, AR i w branży motoryzacyjnej.

Nową technologię pamięci masowej można skonfigurować tak, aby obsługiwała do 1 TB pamięci masowej, więc mamy nadzieję, że oznacza to, że na rynku pojawi się więcej smartfonów wyposażonych w pojemności 512 GB i 1 TB.

Samsung spodziewa się, że masowa produkcja pamięci UFS 4.0 rozpocznie się w trzecim kwartale, więc możemy oczekiwać, że pierwsze smartfony, korzystające z tej nowej technologii, pojawią się pod koniec roku lub na początku przyszłego, w tym w serii Galaxy S23, która powinna zadebiutować w pierwszym kwartale 2023 roku. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung ogłasza UFS 4.0 - nowy standard pamięci na dane jest dwukrotnie szybszy od poprzednika

 0