Samsung prezentuje panele QD-OLED do TV i monitorów. LG ma poważne powody do obaw

Samsung prezentuje panele QD-OLED do TV i monitorów. LG ma poważne powody do obaw

Samsung jest najbardziej znany ze swoich telewizorów QLED, ale wygląda na to, że koreański gigant może w końcu powrócić do OLED-ów, które porzucił przed laty.  

Na targach CES 2022 Samsung zaprezentował wyświetlacze QD-OLED, które mają szansę mocno zawalczyć w segmencie OLED TV zdominowanym przez LG. Technologia różni się od standardowego OLED-a tym, że wykorzystuje tylko niebieskie organiczne diody elektroluminescencyjne. Diody te następnie prześwietlają wytwarzane przez siebie światło przez serię kropek kwantowych, dzięki czemu panel może wytworzyć pełne spektrum kolorów widoczne dla ludzkiego oka.

Na targach CES 2022 Samsung zaprezentował wyświetlacze QD-OLED, które mają szansę mocno zawalczyć w segmencie OLED TV zdominowanym przez LG.

Samsung prezentuje panele QD-OLED do TV i monitorów. LG ma poważna powody do obaw

Podejście to ma wiele zalet. Najbardziej godne uwagi, szczególnie w porównaniu z obecnymi wyświetlaczami OLED, jest to, że panel może stać się znacznie jaśniejszy. W demonstracji, jaką FlatspanelsHD zobaczył na targach CES, jeden wyświetlacz wytworzył ponad 1000 nitów szczytowej jasności w 10-procentowym oknie. Dla porównania niektóre z najnowszych telewizorów LG mogą wytwarzać jasność od 700 do 1000 nitów na tym samym obszarze. W tym celu wykorzystują one nowe panele OLED EX zaprezentowane niedawno przez LG Display. Wygląda jednak na to, że Samsung i tak będzie miał lekką przewagę w tym aspekcie. 

Kolejną zaletą technologii jest lepsza reprodukcja kolorów. Panele, które Samsung Display zaprezentował na CES 2022, pokryły 90 procent gamutu Rec. 2020. Panele WOLED firmy LG, które ludzie nieustannie chwalą za dokładne i żywe kolory, odwzorowują do około 70 procent standardu Rec. 2020. Poprawiono także kąty widzenia, dzięki czemu nie musimy obawiać się utraty jakości obrazu podczas oglądania ekranów QD-OLED pod ekstremalnymi kątami. Oprócz telewizorów technologia trafi do monitorów do gier, a Samsung i Dell planują wykorzystać ją w 34-calowych wyświetlaczach.

Musimy zobaczyć, jak panele sprawują się w realnych zastosowaniach, a nie ściśle kontrowanych warunkach targowych. Na papierze jednak QD-OLED może z łatwością stać się nowym standardem dla wysokiej klasy telewizorów konsumenckich. Jedną z pierwszych firm, które zamierzają wypuścić telewizor z panelem QD-OLED, będzie Sony wraz modelem A95K. Niestety, Sony jeszcze nie ogłosiło, ile będą kosztować te telewizory i nie dowiemy się tego praktycznie do ich premiery, która planowana jest wiosną tego roku.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung prezentuje panele QD-OLED do TV i monitorów. LG ma poważne powody do obaw

 0