Sony prezentuje nowe telewizory - pierwszy na świecie Quantum Dot OLED 4K i inteligentna kamerka

Sony prezentuje nowe telewizory - pierwszy na świecie Quantum Dot OLED 4K i inteligentna kamerka

Sony zaprezentowało na targach CES w Las Vegas swoje nowe telewizory na 2022 rok. Te mogą pochwalić się inteligentnymi funkcjami, które mają dać firmie przewagę nad konkurencyjnymi produktami OLED i mini-LED. 

Telewizory OLED 4K z serii A 2022, modele mini-LED i podstawowe modele LCD z serii Z (8K) i X (4K) będą korzystać z nowej kamery Bravia Cam (widoczna na górnej ramce) do wideorozmów, sterowania gestami, a nawet optymalizacji jakości obrazu i dźwięku. Mogą dostosować jasność, uwydatnić głos i poprawić balans dźwięku w zależności od odległości i kierunku oglądania. Pozwolą także przyciemnić obraz, gdy wyjdziemy z pokoju lub wyświetlić ostrzeżenie, gdy dzieci zbliżą się za bardzo do ekranu. Rozwiązanie to wydaje się bardzo funkcjonalne, choć zapewne nie spodoba się osobom, które obawiają się inwigilacji. 

Telewizor Sony A95K jako pierwszy wykorzystuje nowy panel Quantum Dot OLED.

Kamera jest dołączona do flagowych modeli A95K i Z9K i opcjonalna dla innych telewizorów Sony na 2022 rok. Będziemy potrzebować aktualizacji oprogramowania układowego, aby odblokować m.in. czat wideo, ale firma nie powiedziała, kiedy ta zostanie udostępniona. I tak, Sony zdaje sobie sprawę z obaw związanych z prywatnością, dlatego zastosowała przełącznik sprzętowy, który wyłącza kamerę i ani kamera, ani telewizor podobno nie będą przechowywać prywatnych danych. Można też będzie usunąć dowolne dane pozycyjne za pomocą menu telewizora.

Nowe telewizory Sony poprawiają jakość obrazu i dźwięku niezależnie od obecności kamery. A95K jako pierwszy wykorzystuje nowy panel Quantum Dot OLED, aby odtwarzać szerszy zakres kolorów przy szerszych kątach widzenia, podczas gdy Z9K i X95K mają inteligentniejsze podświetlenie, które zmniejsza charakterystyczny blooming podświetlenia mini-LED bez obniżania jasności. Adaptacyjny tryb kalibracji Netflix dostosowuje wydajność w zależności od oświetlenia otoczenia, a tryb kalibracji Core Bravia zmienia jakość, aby dopasować się do „oryginalnej wizji” reżysera. Istnieje również ścisła integracja z innymi produktami Sony — TV mogą się harmonizować z głośnikami i soundbarami z wyższej półki (wbudowane głośniki oferować mają też bogatszy dźwięk), podczas gdy posiadacze PlayStation 5 mogą korzystać zarówno z automatycznego przełączania trybu obrazu, jak i automatycznego mapowania tonów HDR. Inne ulepszenia obejmują przejście na zunifikowany, skoncentrowany na mediach interfejs Google TV oraz mniejsze, prostsze piloty, które dodają podświetlenie i funkcję Znajdź mój pilot. 

Sony nie podało cen i dat premiery (te planowane są na wiosnę). Jeśli zaś chodzi o rozmiary, Z9K jest ograniczony do przyjaznych dla 8K 75- i 85-calowych przekątnych, podczas gdy A95K oferuje 55- i 65-calowe warianty. A90K jest przystosowany do biurek graczy i akademików w rozmiarach 42- i 48-calowych, podczas gdy „bazowy” A80K jest przeznaczony dla mainstreamu z 55-, 65- i 77-calowymi panelami. X95K jest dostępny w 65-, 75- i 85-calowych wersjach, podczas gdy model X90K z podświetleniem FALD jest dostępny w wersjach 55-, 65-, 75- i 85-calowych. Modele X80K i X85K mają „tylko” bezpośrednie podświetlenie LED, ale są dostępne w szerokiej gamie rozmiarów od 43 cali do 85 cali.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Sony prezentuje nowe telewizory - pierwszy na świecie Quantum Dot OLED 4K i inteligentna kamerka

 0