Samsung rozwiązuje problem padających dysków 980 Pro

Samsung rozwiązuje problem padających dysków 980 Pro

W jakiegoś czasu pojawiają się doniesienia o szybko padających dyskach Samsung 980 Pro SSD, a wiele z tych skarg pochodziło z Chin. Samsung dotychczas nie zabrał oficjalnie głosu w tej sprawie, ale firma Puget Systems, producent gotowych komputerów osobistych, zdecydowanie zwróciła na to uwagę po tym, jak „otrzymała zaskakującą liczbę zgłoszeń dotyczących awarii dysków Samsunga”. Puget nawiązało współpracę z Samsungiem w celu zidentyfikowania problemu, a teraz producent wydał nowy firmware dla dysków 980 Pro.

Według Puget awarie odnotowywane są od czasu firmware'u 3B2QGXA7 i dotyczą głównie wersji 2 TB 980 Pro (chociaż niższe pojemności nie są całkowicie odporne). Puget nie wyszczególnia przyczyny problemu, ale doniesienia użytkowników Reddit sugerują, że dyski SSD zgłaszają S.M.A.R.T. wartość 0E (błąd nośnika i integralności) lub większą w programie CrystalMark lub AIDA64. Ponadto pojawiają się też wartości 03 (dostępny zapas) niższe niż 100 procent. Zaleca się użycie oprogramowania Samsung SSD Magician do przeskanowania dysku w poszukiwaniu błędów, jeśli wartości 03 lub 0E są niezgodne ze specyfikacją. 

Według Puget awarie odnotowywane są od czasu firmware'u 3B2QGXA7 i dotyczą głównie 2 TB wersji 980 Pro.

Samsung rozwiązuje problem padających dysków 980 Pro

„Najnowszy zakupiony przeze mnie dysk to 2 TB model. Już ma ponad 2000 błędów” – poinformował użytkownik RaXelliX na Reddicie. „A środkowy 2 TB już padł, odnotowując ponad 32 000 błędów i jest zablokowany w trybie tylko do odczytu. Spodziewam się, że dwa pozostałe wkrótce również ulegną awarii” - dodał. „Kupiłem Samsunga 980 Pro 2 TB w lutym zeszłego roku i zainstalowałem go kilka miesięcy później (w maju). Działał w sumie 4 miesiące, zanim zauważyłem, że po pełnym skanowaniu w Samsung Magician liczba błędów multimediów wzrosła z 300 do ponad 6000. Znalazłem również 9 czerwonych bloków podczas tego samego skanowania. Utracono 5% dostępnego zapasu, dysk jest dostępny w 95% pojemności, po zapisaniu 4,1 TB. Bardzo ostrożne i lekkie użytkowanie” - tłumaczy inny użytkownik.

Samsung rozwiązuje problem padających dysków 980 Pro

Źródło: Puget Systems

Co się dzieje, jeśli dysk zgłosi nieprawidłowe wartości 0E lub 03? Cóż, zwykle oznacza to, że 980 Pro za moment zapewne wyzionie ducha. Według Pugeta najczęstszym problemem, z jakim borykają się użytkownicy, jest to, że SSD przechodzi w tryb tylko do odczytu. Biorąc pod uwagę, że większość użytkowników ma system operacyjny zainstalowany na dysku SSD, dostęp tylko do odczytu sprawia, że ​​dysk rozruchowy jest bezużyteczny. Niestety, gdy 980 Pro ulegnie takiej awarii, nie ma możliwości odzyskania danych, nawet po aktualizacji firmware'u.

 Test dysku Samsung 990 PRO 1 TB. Powrót króla? Niekoniecznie

Jednak nowa aktualizacja oprogramowania Samsunga zapobiegnie występowaniu awarii, jeśli dysk nadal działa. Jeśli więc macie 980 Pro z firmwarem 3B2QGXA7, to radzimy jak najszybciej dokonać aktualizacji na nowsze oprogramowanie (5B2QGXA7) za pomocą Samsung SSD Magician. Należy zauważyć, że ten problem nie dotyczy dysków SSD 980 Pro z oprogramowaniem sprzętowym 4B2QGXA7 lub 5B2QGXA7. Jeśli Wasz dysk już uległ awarii, to musicie skontaktować się z Samsungiem lub sprzedawcą. 

Tymczasem w sieci pojawiają się doniesienia o problemach z nowym flagowym SSD koreańskiego giganta, czyli 990 Pro. Wygląda więc na to, że Samsung, który przez lata uznawany był za wyznacznik jakości dysków półprzewodnikowych, ostatnimi czasy mocno obniżył loty. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung rozwiązuje problem padających dysków 980 Pro

 0